ІВАН ВИШЕНСЬКИЙ Загальна характеристика
Повної його біографії не існує. Вважають, що Іван Вишенський народився в ЗО-40-х роках XVI ст. в м. Судова Вишня на Львівщині. Вірогідно, там здобув початкову освіту. Проживав у Луцьку та в Острозі. Можливо, як припускає І. Франко, в Острог його запросив найбільший із тогочасних українських магнатів князь Костянтин Острозький. Потреба в присвяті себе Богові штовхнула Івана Вишенського до того, що в 70-х роках він вирішив решту свого життя пробути в монастирі на горі Афоні в Греції. Це був тогочасний найстрогіший православний монастир. Проте фанатична
Творчість Івана Вишенського тісно пов’язана з церковним життям. У церковній полеміці він виступив як послідовний
На Афоні прожив майже сорок років. Помер Іван Вишенський у 20-х рр. XVII ст, усамітнившись у печері-келії над Егейським морем.
Творчий доробок Івана Вишенського кількісно невеликий: “Розвінчання диявола-світодержця”, “Писання до князя Василя”, “Порада”, “Писання до всіх загалом, у лядській землі живущих”, “Сповіщення коротке про латинську звабу”, “Короткословна відповідь Петрові Скарзі”, “Послання львівському братству”, “Послання Іову Княгиницькому”, “Ганьба мисленна”, “Писання до втеклих від православної віри єпископів”. Оскільки Вишенський писав у рідний край із чужини, то більшість своїх творів називав “посланнями” і “писаннями”.
Усі полемічні Твори Івана Вишенського вражають силою духу, енергією слова та емоційною напругою. їх стиль образний і яскравий, позначений виразною печаткою авторської індивідуальності.