ІВАН ФРАНКО. ЛИСИЧКА-КУМА
Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до усної народної творчості, літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно
І виконувати те,
Про
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення (вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух-слово)
Тато тут, тато там,
Тато, тато тут і там.
Мама тут, мама там,
Мама, мама тут і там.
Тато тут, мама там,
Тато, мама тут і там;
2. Конкурс поетів “Закінчіть риму” (усно, на швидкість)
– А тепер лежить під пледом,
П’є гарячий чай із… (медом).
– Що це робиться? Поясни!
Тільки вчора було влітку,
А сьогодні – … (восени).
– Цей дзвіночок – як намет.
Тільки дощ – як… (кулемет).
–
Загубила у небі журавлині… (ключі).
– Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілки припинили… (концерт).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша І. Франка “Дрімають села…”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Іван Франко любив дітей. “Життя,- говорив Франко,- мені мало всміхалося, але діти були тим весняним, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце”. Саме для дітей Каменяр написав багато казок. Сьогодні ми прочитаємо одну з них.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Передбачення”
– Як ви розумієте слово кума?
Кума – хрещена мати по відношенню до батьків хрещеника і до хрещеного батька; мати дитини по відношенню до хрещеного батька і хрещеної матері.
– Подивіться на ілюстрацію до казки.
– Як ви гадаєте, які дійові особи будуть у творі?. (Лисичка, Вовчик)
– Про що йтиметься у казці, яка має такий заголовок?
2. Словникова робота. Робота в групах
– До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.
Полуденок | З’їла щось із хрускотом. |
Похресники | Пень, викорчуваний з корінням. |
Згамкаю | Діти по відношенню до своїх хрещених батька та матері. |
Злосливий | Їжа, яку приймають опівдні. |
Схрупала | З’їм, проковтну. |
Корч | Сердитий, роздратований. |
– Чи відомі вам подані фразеологізми?
Не мати ніякої спілки | Втекла |
Ані пари з рота | Страшно, лячно |
Мурашки за плечима | Мовчати |
Накивала п’ятами | Не робити нічого разом |
3. Читання казки комбінованим способом (учитель-учні) (с. 92-96)
– Чи сподобалась вам казка?
– Кому ви співчували?
– Чиї вчинки вас обурили?
4. Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали.
5. Робота в парах. Читання казки учнями в парах
– Якої пори року відбувались події?
– Скільки раз Лисичка бігала на “хрестини”?
6. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
– Що задумали Вовчик-братик і Лисичка-сестричка?
– Де вони заховали страву?
– Які витівки Лисички пов’язані з іменами удаваних похресників?
– Прочитайте, як Лисичка вперше надумала облущити Вовка.
– Прочитайте за особами діалог Вовка і Лисині після того, як вона вперше бігала до горщика.
– Прочитайте другий діалог після других відвідин полуденка.
– Що Вовк побачив у корчах, коли прийшов обідати?
– Куди Лисичка заховалася від розгніваного Вовка?
– Як вона знову його перехитрила?
7. Характеристика дійових осіб
– Якими ви уявляєте головних героїв?
– Які у них риси характеру? Доведіть це словами тексту.
Гра “Хто який?”
– Додайте закінчення, доберіть рису характеру.
Довірлив… Хитр… Підступи… Злодійкуват… | ||
Лисиця | Сором’язлив… Брехлив… Дурн… Жадібн… Працьовит… Запальн… | Вовк |
8. Поділ казки на частини. Складання плану
Поділ казки на логічно-завершені частини. Добирання заголовків
План
1. Задум Вовка і Лисички.
2. Початок.
3. Середина.
4. Остоточок.
5. Вовк викрив Лисичку.
6. Нові хитрощі Лисички.
9. Рольова гра “У залі суду”
– Уявіть, що ви – в залі Суду. Суддя зачитує позов Вовка.
Учні об’єднуються у групи:
1-ша група – адвокати. Ваше завдання – захищати підсудну.
2-га група – прокурори. Ваше завдання – знаходити все негативне в підсудної.
3-тя група – судді. Ваше завдання – проаналізувати відповіді адвокатів і прокурорів та винести вирок.
Підсудна – Лисичка.
Позивач – Вовк.
Свідки – Ворона, Заєць.
10. Визначення головної думки казки
– Чому автор дав казці таку назву?
– Що у ній схвалюється, а що – засуджується?
– Яка головна думка казки?
11. Фізкультхвилинка
12. Гра “Засічка – кидок”
За командою “кидок” – усі учні починають читати напівголосно текст.
За командою “засічка” зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким самим чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг – “засічка” поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
13. Гра “Голосування ногами”
Діти встають у дві шеренги: права шеренга “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
14. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію до цієї казки.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характери героїв?
– Яким рядкам казки відповідає ілюстрація?
15. Гра “Актори”
Учні об’єднуються в групи та розігрують епізоди казки.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що сподобалося на уроці найбільше?
– Що здалося складним?
– Чого навчились?
– Які побажання ви можете висловити одне одному?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Чи уважно ти читав?” (с. 96).