“Ілюзорні и істинні цінності в повісті О. Бальзака “Гобсек”

Питання головних цінностей в житті людини завжди з цікавістю розглядалося самими талановитими і обдарованими письменниками, винятком з цього правила не став і Оноре Бальзак. Деякі письменники повністю нівелюють цінність певних речей, інші просто ділять цінності на більш і менш важливі. Є і такі випадки, коли письменники стверджують, що одні цінності справжні, а інші, навпаки, ілюзорні. Саме такий випадок описаний у творі “Гобсек” Бальзака, автор був схильний саме до такої класифікації цінностей.

На прикладі цієї повісті ми можемо

чудово побачити, що являє собою жадібна людина, тобто людина, яка прагне, насамперед, до матеріальних багатств, до золота, як це було показано автором цього твору. Життя такої людини дуже одноманітна, її ні в якому разі не можна назвати такою, яка наповнена цікавими подіями та пригодами. Фактично, визнаючи золото в якості головної і істинної життєвої цінності, герой цього твору сам перетворює власне життя в цілковитий і безглуздий абсурд. І через це він може викликати лише жалість і нічого більше. Він не може цінувати людей, людські стосунки, він не відчуває справжньої близькості з оточуючими його людьми. А адже
вони живі, як і він сам, і лише вони можуть наповнити його життя істинним, а не ілюзорним змістом. Втім, герой твору надзвичайно далекий від настільки важливого розуміння цього аспекту. Він перебуває в цілковитій омані, яка так чи інакше повинна привести його до повного життєвого і душевного розчарування.

На жаль, багато людей, не тільки герой твору Бальзака, дотримуються якихось подібних, аналогічних ідей. Замість того, щоб цінувати реальні взаємини між людьми, між собою і своїми близькими, вони женуться за фальшивими, ілюзорними цінностями, прагнучи задовольнити лише матеріальні потреби і геть забуваючи про духовні складові людини. Що може сказати про таких людей? Безперечно, нічого хорошого, до них можна поставитися лише з жалем. Їх охопила ілюзія, з якою просто неможливо вибратися в нормальному стані. Людина, зосереджена на матеріальному, ніколи не зможе бути повноцінною і щасливою з духовної точки зору. Рано чи пізно він зрозуміє, що допускав дуже велику помилку, але до того часу буде вже, на жаль, дуже пізно.

Автор повісті “Гобсек” дає своїм читачам дуже корисну інформацію, він чітко показує, що матеріальна сторона життя ніяк не може бути найвищою життєвою цінністю, а ось духовна складова, навпаки, надзвичайно важлива.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

“Ілюзорні и істинні цінності в повісті О. Бальзака “Гобсек”