“Іліада”. Втілення в образах Ахілла й Гектора Античного ідеалу воїна – героя. Характер взаємин богів і героїв у творі
Мета: дати уявлення учням про поему “Іліада”. схарактеризувати образи Ахіла й Гектора, розкрити стосунки богів і героїв у поемі.
Хід Уроку Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну, Поміж хоробрих бійців подає в перших рядах… Тіртей
1. Актуалізація опорних знань учнів 2. Домашнє завдання (опитування). 3. Стосунки між богами і людьми у поемі Гомера “Іліада” і міфах Троянського циклу Доля героїв поеми “Іліада”, як і персонажів давньогрецьких міфів, залежить від волі богів, від їхнього втручання у перебіг подій. Наприклад,
Герої Гомера – Менелай, Агамемнон, Ахілл – не бояться сперечатися з богами, іноді заперечують їм досить грубо. Мати Ахілла, богиня Фетіда, постійно намагається вберегти свого сина від пророцтв і ховає Ахілла на острові Скірос, у палаці царя Лікомеда. Саме втручання бога Аполлона несе смерть
Дві велетенські дивовижні змії, що їх посилає Афіна Паллада, вбивають мужнього Лаокоона і двох його ні в чому не винних синів. Лаокоон гине тому, що, всупереч волі богів, хоче врятувати Трою Боги постійно втручаються у життя героїв і навіть сама Троянська війна зумовлена волею богів. (Згідно з давньогрецькими міфами Земля знемагає від непосильної кількості людського населення і звернулася до Зевса з проханням, щоб той скоротив людський рід. Зевс вирішив допомогти Землі і тому замислив війну між греками і троянцями)
Самі боги мають людські риси: бувають жорстокі і підступні. Царевич Трої Паріс якось поїхав у Спарту і там закохався у прекрасну Єлену дружину царя Менелая. Викрав Паріс Єлену і відвіз її у Трою. Розгніваний Менелай разом зі своїм братом Агамемноном зібрали зі всієї Греції стотисячне військо і рушили на могутню Трою
Десять років тривала війна між греками і троянцями, лише хитрістю вдалося грекам перемогти. Заховавшись у величезному дерев”яному коні, проникли вони у місто і спалили Трою, а Єлена була повернена Менелаю. Про всі ці події нам відомо з давньогрецьких міфів, про них не йдеться у поемі “Іліада”
4. Читання Іліади. 5. Іліада складається з 24 пісень. Основна лінія оповіді розгортається у І, ХІ, ХУІ-ХХІІ піснях. Дія поеми охоплює приблизно 50 днів десятого останнього року, Троянської війни. “Іліада” – це епічна поема, стиль якої характеризується пластичністю, постійними епітетами, порівняннями, повтореннями.
У 70-х роках ХІХст. німецький археолог Генріх Шліман розкопав руїни міста, що їх сучасна археологія вважає залишками Трої. так було доведено, що події “Іліади” не були міфічними. 6. Бесіда за прочитаним
– Що є темою оповіді “Іліади”? (Гнів Ахілла) – На кого і чому гнівається Ахілл (На Агамемнона) – Хто з безсмертних богів призвів до лютої ворожнечі (Бог Аполон, тому що Агамемнон зухвало зневажив його жерця Хріса)
– Чому настала моровиця в ахейському війську? Якою вона була? (Розгніваний Аполон наслав моровицю. Спочатку загинули всі тварини, потім вмирали люди) – Що Гера підказала зробити Ахіллові (Скликати воїнів на раду)
– Чим завершилася суперечка між ахейським воєначальником і вождем мірмідонців? (ахіл добровільно віддав Брісеїду, але вирішив помститися Агамемнону). Читати поему Гомера “Іліада” досить складно, адже написана вона гекзаметром.
Слово гекзаметр у перекладі з грецької означає “шестимірник”. Гекзаметр – це віршовий розмір в античній поезії, шестистопний дактиль із паузою в середині віршованого рядка, що ділить рядок на два підрядки.
Домашнє завдання. Прочитати поему “Одісея”.