Ідея і художні засоби її втілення в поемі С. А. Єсеніна “Анна Снегина”
С. А. Єсенін юнаків сімнадцяти років вперше з’являється у Москві: він приїхав з далекої Рязанської губернії до столиці цілком оформившимся поетом. Це кучерявий рожевощокий хлопчик, на думку сучасників, “дуже схожий на свої вірші”. А ранні вірші його кшталт пісень: це музика, складена сільським хлопцем на тальянки, гармошці. Такі пісні, здається, чути в шумі листя, співі солов’я; їх співають селяни, прибираючи хліб, на покосах. Русь Єсеніна встає в тихих і заграви вечорах, в багрянцем і золоті осені, в неосяжній сині небес. У нього навіть
Виткані на озері червоний світло зорі.
На бору з дзвонами плачуть глухарі.
Але проходить час, і Єсенін починає розуміти, що Росія в його віршах, тиха, дрімотна, смиренна, лагідна, має мало спільного з життям справжньої, суворою. Час дорослішання, становлення Єсеніна як поета – час крутих поворотів в історії Росії.
Від Русі польовий, патріархальної, йде в минуле, від Росії, ввергнута царизмом у безодню світової війни, – до Росії, зміненої революцією, Росії ленінської, Росії радянської – такий шлях, пройдений поетом разом зі своєю батьківщиною, своїм народом.
З того і мучуся, що не зрозумію –
Куди несе нас рок подій.
Складним і які вимагають великої віддачі шляхом навчався Єсенін жити в такому хвилюючому, незвичному для нього світі.
Востаннє, двадцять з гаком років, побував Єсенін у рідному селі Константинові. Це було останнє побачення з дитинством, з юністю, з Руссю йде – про що він і написав у поемі “Анна Снегина”. Потрібно підкреслити: “АннаСнегіна” значною мірою автобіографічна. Літо 1918 року Єсенін провів у селі і, звичайно, був очевидцем явищ, що відбувалися в революційній селі.
Село Радове (яке дійсно. Існує в Рязанській губернії), зі слів жителів, “широке і відкрите, з нього проглядаються такі безмежні дали і бачиться такий бездонний блакитний небесний купол, що на якийсь час відчуваєш себе не на Землі, а як би на небі…”.
У “Анні Онєгін”, поряд з ніжними, ліричними спогадами свого дитинства, своєї першої любові, присутня основна мета, ідея – показати село, селян, а разом з тим їх думи, думки, змінені революцією. Але як, в який бік змінився тихий хід їх життя, чи став побут селян краще, багатше? Або навпаки?
Житье у них було погане,
Майже все село вскач
Орали однієї сохою
На парі заїжджених шкап.
Складна, суперечлива гама почуттів у душі поета, його віршах відображала драматизм повоєнної дійсності і, зокрема, долі російських селян. Все це відгукнулося не однієї сумної трагічної нотою в поезії Єсеніна, наповненою світлом доброти, співчуття, милосердя до людей, до всього живого на землі.
Багато чого з того, що сталося в Росії у жовтневі дні, Єсенін не зрозумів і тому не зміг прийняти, не зміг з усією силою оспівати у своїх віршах, хоча цю його “велику любов до Жовтня, проклала народам світу шлях до ясного майбутнього”, намагалися нав’язати багато критики, філософи. Як було зрозуміти йому, селянинові, поетові-мужику, значення революції, війни в світовому, масштабному сенсі, коли бачив він так багато бід, нещасть, горя, які принесла війна в села?!
Я думаю:
Як прекрасна
Земля
І на ній людина.
І скільки з війною нещасних
Виродків тепер і калік!
І скільки зарито в ямках!
І скільки зариють ще!
Ці рядки Єсеніна, наповнені і гордістю, і радістю, і болем за людину, її долю, пройняті неприхованою тривогою за майбутнє всього людства, всієї нашої планети, могли б по праву стати епіграфом до всіх есенинским віршам і поем. І ще: вони гранично сучасні. Виникає таке відчуття, що вони написані зараз, в наші дні, коли над людством нависла загроза ядерної війни, екологічних катастроф, і ці рядки об’єднують усіх людей доброї волі. Така сила прозріння геніального художника.
Але як би не була різка позиція Єсеніна по відношенню до революції, він тягнувся до більшовиків, людям, які так різко, раптом змогли змінити світ. Поета цікавили вони спочатку більше стихійно, ніж свідомо: “Кажуть, що я більшовик. Так, я радий зауздать землю…”
Цікава в цьому відношенні один з ключових, кульмінаційних сцен “Анни Снегіной”, коли радівські мужики наполегливо “катують” земляка, героя поеми про головне для них у революції: “…Скажи: відійдуть чи селянам без викупу ріллі панів? “
І далі – як про найпотаємніше:
“Скажи,
Хто такий Ленін?”
Я тихо відповів:
“Він – ви”.
Така відповідь героя “Ганни Снегіной” селянам і, в ще більшому ступені, відповідь самому собі.
Ось так багатосторонньо відбилася основна ідея в поемі Єсеніна : з одного боку – докази непотрібності революційного перевороту в Росії (“Я відчуваю всю трагедію, яка сталася з Росією”) і з іншого боку – “.. .Хай я не близький комуністам як романтик у моїх поемах, – я близький розумом до Леніна, самому великій людині в моїй Росії “.
Але не можна забувати і про героїню поеми, з якою у Єсеніна пов’язані одні з найдорожчих спогадів його юності. Що ж дозволило Ганні Снегіной не втратити себе остаточно в емігрантських пітьмі? Любов! Її лист з “лондонської печаткою” до Росії, лист – сповідь до людини, яка колись її любив і про який вона тепер думає з особливою теплотою і надією:
Але ви мені як і раніше милі,
Як батьківщина і як весна.
Ганна по-доброму неповторно Осіння любов, від якої і самому Єсеніну стає тепліше, і якось раптом пропадають його слова про безвихідь любові, а натомість:
Ми всі в ці роки любили,
Але, значить,
Любили і нас.
Єсенін був глибоко переконаний: витоки “пісенного слова” у народі. Тому вся поема написана простою і доступною мовою. Цей стиль, розміри вірша нагадують його ранні, такі задушевні і народні вірші. Думаю, що тільки зараз ми починаємо усвідомлювати стиль його “словесної ходи”.
Ось такою складною, але цікавою стала поема Єсеніна перед публікою. Свого часу цей твір справив велике враження на пересічних читачів, але критиками було зустрінуте байдуже, що дуже ображало автора. У наші дні ця поема надзвичайно цікава своєю правдивістю, особистими враженнями Єсеніна. Недарма існує думка, що життя поетів, письменників, художників потрібно вивчати по їх творам. “Що стосується інших біографічних відомостей, – вони в моїх віршах”, – писав С. А. Єсенін.