Героїчний епос у світовій літературі
Вірменський героїчний епос – поема “Давид Сасунський”. Героїчна боротьба вірменського народу проти іноземних загарбників відобразилася в героїчному епосі “Давид Сасунський”, тисячоліття якого відзначалося в 1939 році в усьому світі. Основою сюжету поеми є розповідь про боротьбу чотирьох поколінь сасунських богатирів проти арабських Цч завойовників. Центральний герой Давид із Сасуна – виразник народних настроїв. Він успадкував від своїх предків силу надлюдини – титана. Герой цього епосу став для вірменського народу історичною
Героїчний епос східних слов’ян. Билина “Ілля Муромець та СоловейРозбійник”
(Звучить Музика О. Бородіна “Богатирська симфонія”. Показ репродукції кар тини В. Васнецова “Богатирі”.) Безкрайній степ, який заріс ковилою. Богатирська застава. На передньому плані картини три богатирі. Народ довірив їм найсвятіше – охорону рідної землі. Почуття тривоги, патріотизму охоплює нас, глядачів, коли ми дивимося на картину Віктора Васнецова
Німецький героїчний епос – “Пісня про Нібелунгів”. Ідуть до нас сказання предавні з давнини Про витязів діяння, як билися вони. Як учти учтували, як голосили вдови, Як царства будували… Хто слухати готовий. “Пісня про Нібелунгів” – пам’ятка героїчного епосу німецького народу, в якій засуджується зрадницьке свавілля, підступна феодальна мораль. У центрі твору – мужній Зігфрид, благородний, справедливий витязь, який став жертвою підлої зради. Це ідеал народного героя – сильного, доброго, великодушного.
У кожного народу, як і в кожної людини, своя доля. Але, мабуть, не знайти на світі такого народу, чий шлях крізь пітьму віків не був би тернистим. Якщо не зовнішні вороги, то внутрішні протиріччя не давали можливості простій людині відчути себе вільною і щасливою. Тому кожен народ плекав надію на появу свого захисника. І в години лихоліття з’являлися такі месники. Багато дивовижних переказів сивої давнини дійшло до нас про героїчні вчинки преславних героїв. Народ оспівував їхню силу, хоробрість, мужність. Так на основі розповідей про минуле виник жанр середньовічної літератури – героїчний епос. Первісно це були оповіді, пісні. Виконували їх народні виконавці: жонглери у Франції, шпільмани в Німеччині, хуглари в Іспанії. На сьогоднішньому уроці ми з вами з’ясуємо, що спільного у героїв епосу різних країн. Кожна з груп підготувала до уроку завдання, а також провела дослідження.
Іспанський героїчний епос – “Пісня про мого Сіда”
“Пісня про мого Сіда” знайомить нас з історичним минулим Іспанії.
Сід – центральна постать твору – особа історична. В реальному житті Сід був дуже жорстоким правителем: коли він зі своїм військом захоплював міста, то знищував усе на своєму шляху. Він був найбагатшим, наймогутнішим вельможею Кастилії. А в поемі Сід зображений як рицар середнього достатку, який став видатним завдяки мужності та таланту полководця. Народ переосмислив цю історичну фігуру, втіливши у фольклорний образ свою мрію про ідеального народного героя.
Французький героїчний епос – “Пісня про Роланда”. Провідною темою поеми стала боротьба проти іноземних завойовників. Твір має історичну основу. Головний герой – рицар Роланд, який вірою і правдою служив королю Карлу Великому.
Англійський героїчний епос.
Балада про Робіна Гуда
Хто щастя зичить бідакам
І волелюбний сам,
Сідайте в коло – розповім
Про Робін Гуда вам.
Він за найкращих друзів мав
Знедолених усіх,
А багачів на смерть лякав
Його мисливський ріг. Багато років тому англійський народ створив балади про легендарного розбійника, хороброго і великодушного Робіна Гуда. Цей герой – історична особаі. І як завжди в епосі, улюблений народний герой – людина мужня, смілива. Ці риси ми спостерігали й у інших героїв епосу. Але англійський народ хотів бачити свого героя ще й веселим, здатним до жартів, більш простим і тим самим ближчим йому. Ось чому в англійських баладах Робін Гуд найчастіше це простий селянин, бравий йомен, хоча іноді його називають сином лісника і навіть графом. Робін Гуд – ворог тих, хто пригноблює простий народ. Він ненавидить монархівзрадників, скнарабатів, багатіїв-єпископів, суддів.