ЕПІТЕТ. НАТАЛЯ ЗАБІЛА ЗІРОЧКИ
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезії Наталі Забіли; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; навчати розуміти поетичну мову, знаходити епітети, порівнювати поезії; розвивати вміння заглиблюватися в поетичні образи; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Читання слів, чітко вимовляючи звуки і
Казка | Кіска | Вузька | Гуска |
Кізка | Каска | Мотузка | Галузка |
–
2. Робота над скоромовкою
Казав казку-казочку,
Приказку-приказочку
Косарикам-косарям,
Казкарикам-казкарям.
– До слова казав знайдіть у скоромовці спільнокореневі слова.
3. Гра “Знайди назви дерев у сполученнях літер”
Іду берегом ріки. (Дуб)
Я маю свій буквар. (Бук)
Гра була дуже цікава. (Граб)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Вернісаж”
Учні презентують свої малюнки до вірша “Спокоєм повиті…” за Володимиром Сосюрою та тексту “Вечоріло”
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Нічне небо прикрашають,
Мерехтять вони, палають.
Безліч складено казок
Про красунь нічних – … (зірок).
– Сьогодні ми прочитаємо вірш Наталі Забіли, який вона присвятила зіркам.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Наталі Забіли “Зірочки” (с. 103-104)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
– До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика. Замилування красою зірок.)
2) Словникова робота.
Робота в парі
– Прочитайте стовпчики слів. Об’єднайте їх у синонімічні пари.
Присмерки | Розказувати |
Скотиться | Сутінки |
Пестимо | Зайде |
Бадьорі | Голубимо |
Повідати | Жваві |
Фізкультхвилинка
3) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання учнями. Підготовка до виразного читання
– Який основний тон виберете для читання вірша?
4) Виразне читання вірша учнями за строфами.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Назвіть дії зірочок. На прикладах доведіть, що Наталя Забіла зобразила зірки як живих істот. Якими властивостями їх наділила поетеса?
– Які слова-ознаки використовує поетеса, описуючи сонечко, зорі, сни?
Сонечко ясне;
Зорі блискучі;
Сни радісні й бадьорі.
– Зауважте, що такі слова називаються епітетами.
– Які пестливі слова поетеса вживає у вірші? Про що це свідчить?
– Які почуття володіли автором?
– Яким настроєм пронизані рядки вірша?
– Кому світять зірочки у нічному небі?
– Що вони розказують маленьким діточкам?
6) Гра “Добери риму”.
Додолу – … (поле);
Світом – … (засвітим);
Над землею – … (своєю);
У морі – … (просторі);
Спати – … (повідати);
Бадьорі – … (зорі).
7) Робота в парі.
– Що сказано про сонце у віршах, які ви прочитали?
– Доповніть подані речення й порівняйте їх.
За Павлом Тичиною | За Наталею Забілою |
Коливалося флейтами, | … сонечко |
Там, де… … ………. | … додолу. |
2. Робота за ілюстрацією
– Подивіться на ілюстрацію до цього вірша. Чи можемо ми віднести її до всього твору, чи до певної його частини?
– Що художник зобразив на картині? Що він намалював у центрі картини? вдалині?
– Які фарби обрав для своєї картини? Який настрій вони створюють?
– Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Чим він вам сподобався?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.