ЕБЕРС, Георг

(1837 – 1898)

ЕБЕРС, Георг (Ebers, Georg – 01.03.1837, Берлін – 07.08. 1898, Тутцінг, Баварія) – німецький письменник.

Навчався у Геттінгенському університеті. Ранні праці Еберса присвячені вивченню зв’язків біблійних переказів з історією Стародавнього Єгипту. Здійснив кілька мандрівок Єгиптом (1869-1870, 1872-1873). Професор Лейпцизького та Єнського університетів, Еберс заснував у Лейпцигу Музей єгипетських старожитностей. У фіванському некрополі знайшов і опублікував медичний папірус, який отримав назву “папірус Еберса” (1875).

Видатна ерудиція

і багата творча уява дозволили йому створити низку романів із життя Стародавнього Єгипту: “Донька фараона” (“Еіпе iigyptische Kenigstochter”, 1869), “Уарда” (“Uarda”, 1877), “Сестри” (“Die Geschwister”, 1879). Дія романів відбувається чотири тисячоліття тому за часів владарювання XIX династії (1350-1205 pp. до н. е.). Еберс відтворив бурхливий історичний період, коли фараони здійснювали завойовницькі походи, придушували повстання, боролися з войовничими кочовими племенами, будували піраміди. Однак Еберс також уважав: “На берегах Нілу у сиву давнину мешкали живі люди, такі ж, як і ми, але аж ніяк не шаблонні
постаті, виліплені за релігійними канонами, якими вони постають у старовинних пам’ятках”. Героями романів Еберса виступають, з одного боку, фараони, жерці, владоможці, а з іншого – воїни, ремісники, раби, котрих письменник завжди змальовує з великим співчуттям. Еберс створив масштабні картини життя теократичної держави, у якій влада спирається на забобони і марновірство темних народних мас.

Надалі Еберс у своїх історичних романах звернувся до зображення німецької культури пізнього Середньовіччя. Дія романів “Слово” (1833) та “Греда” (“Grtda”, 1888) розгортається в епоху останніх хрестових походів, напередодні Реформації. Сюжети цих романів позначені сентиментальністю. Так, у романі “Треда” йдеться про долю трьох дівчаток – Греди та її подруг Урсули і Анни, котрі стали суперницями у коханні до Грединого брата Гердінгена. Героїні є добропристойними і цнотливими панночками. Автор детально розповідає про навчання у монастирській школі, про лицарські турніри, про пригоди, яких зазнають герої, мандруючи Німеччиною. З погляду художньої майстерності “німецькі” романи Еберса не поступаються “єгипетським”.

Історичні романи Еберса за життя автора здобули неперевершений успіх, сприяючи поширенню у суспільстві інтересу до Стародавнього Сходу.

В. Пронін


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЕБЕРС, Георг