ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)
ПРИГОДИ ТА ФАНТАСТИКА
ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)
Джонатан Свіфт народився в листопаді 1667 р. в Дубліні вже після смерті батька. Мати Свіфта змушена була просити притулку в багатих родичів померлого чоловіка. За бажанням дядька, племінник навчався у Дублінському університеті на факультеті богослов’я. Цей шлях зовсім не приваблював Свіфта, тому його взяли секретарем у будинок відомого дипломата. Там була прекрасна бібліотека, де майбутній письменник проводив увесь вільний час.
Через деякий час Свіфт став одним з найвизначніших політичних
Всесвітню славу йому приніс роман “Мандри Гуллівера”. Роман, написаний у 1726 p., був задуманий як пародія на тогочасні романи, але став політичною сатирою на англійські порядки. Усі чотири подорожі в дивовижні, далекі країни описано як звіт мандрівника, що хоче просвітити сучасників, зробити їх кращими, вдосконалити їхній розум, допомогти їм усвідомити себе, свій
Автор виступає проти лицемірства, жорстокості й користі панівних класів. Він висміює вади людини, яка не усвідомлює своєї величі, а тому потерпає від ліліпутів. А чого вартий крихітний король, який губиться в кишені Гуллівера і якого піддані величають “наймогутнішим імператором”! Так само, як і Гуллівер, вихований в улесливості й догідливості, який падає на землю, аби лише йому дозволено було поцілувати руку імператорові та імператриці.
Поступово герой робить висновок про те, що всі королі й імператори – жорстокі, лише прикриваються масками людяності. У першій частині “Мандрів…”, алегорично змальовуючи сучасну йому Англію і своїх співвітчизників, автор широко застосовує іронію й сатиру.
Розповідь про далекі подорожі мас на меті викласти пишу історію й переконати читача в її достемешнності. У ній поєднуються історичні й географічні відомості, а також спостереження за людиною.
Запитання
– Що ти дізнався про ранні роки життя Свіфта?
– Яким був задум роману “Мандри Гуллівера”?