Домби і син характеристика образу Домби

Домби – респектабельне сімейство, яке володіє фірмою, що займається “торгівлею оптом, уроздріб і на експорт”. З покоління в покоління Д. “мали справу з шкірою, але ніколи – з серцем”. Необхідність зважати не на комерційні вигоди, а із спонуканнями і вимогами душі виявляється непереносною для Поля Д. – старшого, переживаючого катастрофу, опис якої складає основний сюжет роману. Спадкоємець традицій свого клану, він переконаний, що земля існує головним чином для того, щоб Д.

Могли зміцнювати могутність створеної ними системи,

де все підпорядковано діловим інтересам і панує принцип строгої регламентації. Система не передбачає місця для жінок, яким поставлено в обов’язок відчувати себе щасливими тим, що вони виконують відведену ним функцію, народжуючи майбутніх негоціантів. Призначення хлопчиків в тому, щоб з молодих нігтів готуватися до моменту, коли на їх плечі будуть покладені тягар і честь, глави сімейного підприємства, що сполучаються з посадою.

Поль-молодший, його сестра Флоренс, а потім Едіт Грейнджер, що стала другою місіс Д. і не відрізнялася покірливою покірністю,, як її попередниця утілюють інші життєві орієнтації

і, кожен по-своєму, виявляються сторонніми у світі, з яким пов’язані узами кровної спорідненості. Духовні конфлікти, що зав’язалися на цьому грунті, розхитують порядок у світі, супроводжуються трагічними наслідками для усіх учасників відтворюваних подій. Ареною дії найчастіше залишається величний і похмурий особняк Д.

З анфіладою холодних кімнат, які здаються одягненими в траур. Це зримий символ душевного зубожіння, що заподіює тяжкі страждання усім, хто причетний до круга існування Д., – старшого і, як з’ясовується, йому самому, – усупереч його непохитності і гордовитості, що впадають у вічі. Проте за неприступністю прихована уразливість, за самовпевненістю – сумніви і травми. Поступово відкриваючись читачеві, ця сокровенна людська природа Д.

– старшого, що так різко контрастує з його соціальною роллю і маскою, надає істинну складність і психологічному портрету, і проблематиці, пов’язаній із заголовним персонажем. Тяжким ударом для нього стає смерть маленького Поля, з яким з’єднувалися найчестолюбніші надії, що підкріплюються переконанням в непорушності цінностей, Д., що завжди признавалися, пріоритетними.

Його відхід, сприйнятий батьком, що “задерев’янів від крохмалю і зарозумілості”, як посягання на основи системи, в той же час пережитий і як непоправна втрата, стаючи першим поштовхом до духовного перелому. Цією подією увінчаний життєвий шлях, який виглядав сходженням по східцях гордині, хоча за нею ховалося почуття глибокої образи на несправедливість долі. Воно особливо посилилося у старшого Д. після перенесеного їм приниження і ганьби, яким обернувся другий шлюб.

Сліпуча краса Едіт Грейнджер перетворює її на “невільницю на ринку”, а брак стає свого роду завершенням аукціону : наречену переслідує підозра, що майбутній чоловік, вивчивши її “список досконалості”, вимагає їх демонструвати, “щоб виправдати купівлю в очах його друзів”. Подружнє життя описується як виконання ритуалу, що принципово не відрізняється від ділових операцій, але з боку Едіт що викликає не примиреність, а ненависть і опір.

Воно увінчується радикальним жестом: втечею з довіреною особою чоловіка і його найближчим співробітником. Джеймс Каркер викликає з її боку лише презирство, але обраний знаряддям мести за попранное гідність, щоб зробити помсту особливо тяжкою для Д.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Домби і син характеристика образу Домби