ДМИТРО ПАВЛИЧКО. СИНИЦЯ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; ознайомити з його віршем “Синиця”; вчити розкривати основну думку твору; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 30)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Учні презентують свої малюнки, виразно зачитують проілюстровані рядки.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Дмитра Павличка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Відгадай загадку. Впізнай героя”
– Не боїться ця пташка зими,
Сало любить вона так, як ми.
Жовта грудка та сивії крильця.
Здогадалися, хто це?.. (Синиця).
– Що ви знаєте про цю пташку?
– Яку користь вона приносить?
– Як допомагаєте синичкам пережити люту зиму?
2.
Улітку родина синичок споживає за день 150 довгих (3-4 см) гусениць, а за рік знищує тисячі комах. На добу синичка їсть 5-6 разів і з’їдає стільки комах, скільки важить сама. Своїм малятам батьки-синички носять їжу аж до 350-390 разів на день. Важливо також, що синиці продовжують зособливою інтенсивністю винищувати шкідливих комах і взимку, у багато разів зменшуючи їх чисельність до весни.
Усі синички люблять зависати на дереві вниз головою і розкльовувати їжу, притискаючи її лапкою до гілки. Особливо цікаво спостерігати, як акробатка їсть підвішене сало.
Узимку синицям живеться нелегко. Від голоду і холоду вони потерпають більше, ніж інші птахи. Вчені підрахували, що із 10 синиць до весни доживає лише 2, решта гинуть.
Тому так важливо підгодовувати синичок, улаштовувати спеціальні годівниці, що гойдаються, наприклад із-під молочних пакетів чи з-під соків. А чому годівничка має гойдатися? Тому, що інші птахи на такі годівниці не сідають і весь корм достається тільки синичкам.
3. Фізкультхвилинка
4. Виразне читання вірша вчителем (с. 57-58)
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
5. Словникова робота
Читання колонок слів “буксиром” у парах
Іди | Неначе |
Скрипці | Корифей |
Дзьобала | Щасливим |
Прив’язане | Вдячності |
– Прочитайте слова, у яких звуків більше, ніж букв. (Їди, прив’язане, щасливим)
– Прочитайте в підручнику тлумачення слова корифей (с. 57).
6. Читання вірша учнями в парі
– В якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Які слова виділите голосом під час читання?
7. Виразне читання вірша учнями
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Що робила синичка біля вікна?
– Як сказано у вірші про спів синички?
– Чому вона не просила їди?
– Як ви розумієте слова “стала сама багатою”?
– Які почуття автор передає словами останньої строфи вірша?
9. Гра “Добери риму”
Сало – … (стало).
Вікна – … (вона).
Хатою – … (багатою).
Їди – … (холоди).
Грала – … (відповідала).
Корифей – … (дітей).
10. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію до вірша.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
– Що можна сказати про пташку?
– Які рядки твору проілюстрував художник?
– Які відчуття викликає картина?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Яка головна думка цього твору?
– Який висновок ви зробили для себе?
VII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 57-58).