ВСЕ ТАК ЦІКАВО НАВКРУГИ. ДМИТРО ЧЕРЕДНИЧЕНКО ХЛОПЧИК ІВАСИК І ДІДУСЬ ТАРАСИК

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом відомого українського письменника і перекладача Дмитра Чередниченка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; навчати уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність мислити словесно художніми образами; виховувати допитливість, шанобливе ставлення до старших.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Зі сметаною в обід

Дерунів об’ївся дід.

Да-да-да, ді-ді-ді,

Дерунів

об’ївся дід.

2. Робота над чистомовкою

Ці-ці-ці – вода бистра у ріці.

Ду-ду-ду – з дідом ловити рибу я іду.

Ку-ку-ку – сядем з ним на бережку.

Ся-ся-ся – зловив дідусь карася.

Ин-ин-ин – на гачку у мене лин.

Рю-рю-рю – смачну юшку наварю.

3. Гра “Добавлянка”

Серед лісу, де пеньочок,

Із землі росте… (грибочок).

Мають діток всі звірята.

У пташок є теж малята!

У відгадки будем грати

І тваринок називати.

У ведмедів… (ведмежата),

А у білок… (білченята),

В качки семеро… (качат),

А у курки сім… (курчат),

В мишок

дітки… (мишенята),

А у пташок… (пташенята),

В корівки… (телятко),

А у коника… (лошатко).

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні переказують оповідання від імені Тетянки, а потім – від імені равлика.

– Чи збігаються погляди Тетянки і равлика на те, що сталося? Поясніть свою відповідь.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Послухайте вірш.

Куди пливуть хмаринки волохаті?

Куди й звідкіль летять птахи крилаті?

Чому понад усе нас любить мати?

Чом сон у руку годі нам спіймати?

Чому весна приходить за зимою,

І розцвітає яблуня красою,

І трави покриваються росою,

І літо вслід ступає за весною?

Чом колос виростає із зернини?

Чом у воді лиш плавають рибини?

Про що веселка з гаєм розмовляє?

Для кого соловейко так співає?

Чом часто і сміємось ми, і плачем?

Чом щось бува холодним і гарячим?

Чом карі й голубі бувають очі?

Чому є білі дні і чорні ночі?..

Про все-усе на світі хочу знати.

Н. Бугай

– Як можна назвати героя вірша?

– Яка його головна риса?

– Сьогодні ми познайомимося із таким допитливим хлопчиком. Допоможе нам у цьому відомий український письменник і перекладач Дмитро Васильович Чередниченко.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання статті про Дмитра Чередниченка (с. 153)

Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями

– Чим приваблюють читачів твори Дмитра Чередниченка?

2. Опрацювання оповідання Дмитра Чередниченка “Хлопчик Івасик і дідусь Тарасик” (с. 153-156)

1) Читання оповідання комбінованим способом.

У процесі комбінованого читання (читає учитель; діалог – заздалегідь підготовлені учні) учні ознайомлюються зі змістом оповідання.

– Хто є головними героями оповідання?

– Який настрій викликало у вас це оповідання?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем, потім – у парі одне одному

Кушир

Шугає

Холоші

Телевежа

Погуцикав

Метикують

Застукаємо

Кувалдочка

– Яке слово складається з двох частин? (Телевежа)

– Знайдіть відповідні слова до поданих тлумачень.

– Штанина, частина штанів, яка надягається на одну ногу. (Холоша)

– Думають, розмірковують, обдумують. (Метикують)

– Швидко пересувається в повітрі. (Шугає)

– Підстрибував, підскакував. (Погуцикав)

– Знайдіть тлумачення слова кушир у підручнику (с. 154).

Фізкультхвилинка

3) Робота в парі.

Підготовка до виразного читання оповідання.

– У якому темпі, яким тоном будете читати оповідання?

– З якою інтонацією читатимете слова Івасика? А дідуся Тарасика?

4) Виразне читання оповідання учнями за особами.

5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

– Знайдіть і прочитайте опис зовнішності Івасика й дідуся.

– Який художній засіб використав у ньому письменник?

– З якими запитаннями хлопчик звертався до дідуся?

– Як можна знайти відповіді на них?

6) Складання характеристики Івасика і дідуся Тарасика.

Добрий

Терплячий

Івасик

Кмітливий

Допитливий

Невгамовний

Дід

Люблячий

Турботливий

Дотепний

Мудрий

Життєрадісний

Тарасик

7) Гра “Голосування ногами”.

Діти встають у дві шеренги – права шеренга: “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга: “я вважаю, що твердження неправильне”.

– Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

8) Робота за ілюстрацією.

– Подивіться на ілюстрацію до цього оповідання.

– Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?

– Що художник зобразив на картині?

– Що він намалював у центрі картини? Удалині?

– Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?

– Опишіть картину, використовуючи рядки з оповідання.

9) Гра “Чиї це слова?”.

– “А куди ховаються рибки від дощу?” (Івасика)

– “Я вже й підкрадався та придивлявся” (Дідуся Тарасика)

– “А риби вранці вмиваються?” (Івасик)

– “А разом – наче зелений гребінець” (Івасик)

– “На крилах перелетимо” (Дідусь Тарасик)

10) Гра “Земля – небо”.

За командою “земля” діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою “небо” – піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову “земля” – учні очима знаходять, де вони припинили читати.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Яке оповідання ми опрацювали?

– Що нового, цікавого дізналися з цього оповідання?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати ілюстрацію до кінцівки оповідання (с. 153-156).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ВСЕ ТАК ЦІКАВО НАВКРУГИ. ДМИТРО ЧЕРЕДНИЧЕНКО ХЛОПЧИК ІВАСИК І ДІДУСЬ ТАРАСИК