Чи хочу я мати такого друга, як Онєгін?

ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ. РЕАЛІЗМ ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ НАПРЯМ

О. ПУШКІН, М. ЛЕРМОНТОВ, М. ГОГОЛЬ

Чи хочу я мати такого друга, як Онєгін?

Ми всі звикли до того, що у кожної мрії та бажання є цілком реальний зразок. Хтось хоче телефон як у…, машину як у…, поїхати відпочивати як…. мати друга як… Онєгін. Онєгін? Так, Онєгін, а чому б і ні?

Той, хто вивчає літературу за допомогою видань на кшталт “Короткі перекази…”, впевнено схарактеризує героя Пушкіна як “зайву людину”, егоїста, що нудьгує у світському товаристві і тікає

від сільських поміщиків на донському жеребці. Такі “читачі” обов’язково додадуть, що Ленський загинув через Євгенія, а Татьяна страждала з тієї ж причини. Буде багато сказано про беззмістовність існування героя, хоча велику долю провини за таку поведінку Онєгіна буде покладено на епоху. Все начебто правильно. Але…

На щастя, є інший тип читачів. Вони ретельно вчитуються в кожне слово, вміють розуміти натяки і метафори, шукають адреси алюзій та ремінісценцій автора. І саме ці читачі, апелюючи до тих, хто не сприймає Онєгіна як друга, першими поставлять питання: “Якщо Онєгін настільки поганий,

то чому Пушкін, який друзів обирав дуже ретельно, називає його своїм приятелем?” “Приятелем, не другом”, – заперечать опоненти. Так, приятелем, але якщо ми уважно перечитаємо текст, з’ясуємо, що стосунки Онєгіна та Пушкіна набагато глибші, ніж приятельські.

По-перше, Пушкін називає свого уявного приятеля приятелем “добрим”, отже, гарним. Це вже набагато ширше характеризує їхні стосунки. Крім загального місця народження, однакових книжок, які читали і автор, і його герой, Онєгін і Пушкін мали однакові політичні інтереси. З X розділу ми знаємо, що Онєгін був присутній на зібраннях майбутніх декабристів, де і Пушкін читав свої вірші. Пустих “світських левів” на такі збори навряд чи запрошували. Отже, Онєгін вартий довіри і достатньо глибока людина.

Якщо згадати реформи нашого героя в селі (“оброк” замість “барщины”), то припущення щодо серйозності і бажання героя щось змінити на краще виявляється цілком виправданим.

Тепер спробуємо довести, що Онєгін не настільки егоїст, як ми звикли його вважати.

Він обережно ставиться до почуттів Ленського: не намагається нав’язувати свої думки щодо суспільства, дружби тощо, які були результатом його життєвого досвіду. Онєгін знав, що життя все розставить по своїх місцях. Так само тактовно він повівся з Татьяною, коли отримав від неї листа. Він у розмові з нею був правдивим і відвертим. Чесність у світі, що виховав нашого героя, явище рідкісне.

Підсумовуючи сказане, можна дійти висновку, що Онєгін достатньо глибока людина, розумна і серйозна, здатна зрозуміти вади суспільства і навіть думати про способи їх усунення. Все це говорить на користь героя: легковажним його назвати не можна. Чи не гарна риса для друга?

Онєгін здатний зрозуміти почуття інших і бути тактовним. Наш герой чесний, відвертий і вартий довіри – також непогані риси для друга. Та й життєвий досвід цієї людини також не буде зайвим.

Отже, з героєм дійсно можна дружити.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Чи хочу я мати такого друга, як Онєгін?