“Чому сьогодні стали рідкістю благородство, чесність, великодушність?”

Людська гідність являє собою особливе поняття, яке говорить про моральні цінності тієї чи іншої людини. Почуття власної гідності є усвідомленням індивідуальної цінності та її затвердження незалежно від складних обставин.

Людина не може бути відокремленою від суспільства і знаходиться в тісному зв’язку з навколишнім світом. Як істота соціальна, вона не може не замислюватися про ставлення до неї оточуючих людей, про те, що вони про неї думають, про те, які оцінки виносяться її вчинкам протягом усього життя. Точно так людина не може не

замислюватися про своє місце і своє значення в суспільстві.

Ми щодня чуємо міркування про такі поняття, як гідність і честь. Але що вони означають для тієї чи іншої людини? Особисто для мене це цілий ряд певних рис характеру людини, в якому на перше місце я ставлю правдивість, чесність, щиросердність і щирість. Людина, що володіє почуттям власної гідності, має високі моральні принципи, які відображаються в її вчинках і поведінці, в її відносинах з оточуючими людьми. Ці відносини є відображенням моральних цінностей особистості і являють собою як індивідуальну, так і суспільну оцінку моральних якостей людини

і її вчинків.

Я вважаю, що вищим проявом людського благородства та гідності є моральна велич і індивідуальність особистості, які притаманні майже всім, хто чесно виконує свій обов’язок перед державою, суспільством і своїми близькими, всім, хто живе за моральними мірками, встановленим в минулому і сьогоденні.

На мій погляд, людина, що володіє почуттям власної гідності, ніколи не говорить про свою моральну перевагу над іншими. Адже гідність, благородство, чесність, великодушність – це, перш за все, внутрішня впевненість у своїх силах, упевненість у власній цінності і почуття самоповаги. Поняття гідності можна вважати універсальним, оскільки воно підкреслює значимість людини незалежно від соціальної і національної приналежності. Тому звичайний робітник може бути більш гідною людиною, ніж який-небудь видатний політичний діяч чи вчений. Людина, що володіє гідністю, поважає себе, а за це її поважають оточуючі.

Дуже близьке за змістом поняття, яке найчастіше з’єднується з гідністю, є поняття честі. Але якщо честь являє собою оцінку певного кола суспільства, то гідність є оцінкою в абсолютному масштабі. Почуття честі, насамперед, викликає бажання піднятися в певній соціальній групі, а гідність грунтується на моральній рівності з усіма представниками суспільства. Оскільки кожен з нас має почуття власної гідності вже тому, що він народився людиною, гідний член нашого суспільства повинен визнавати рівноправність і ні в якому разі не робити замах на неї.

Однак, почуття гідності, отримане від народження, не може розвиватися саме по собі. Людина повинна проявити себе і показати з кращого боку, висловлюючи це в чесності, принциповості, порядності, вимогливості до себе і справедливості до інших, в простоті і скромності в прагненні стати внутрішньо сильною і цілісною особистістю, на яку можна покластися в будь-якій ситуації. Тільки в цьому випадку можна буде сказати, що перед нами – людина честі і гідності.

Між поняттями гідності і честі є багато схожого. Обидва вони проявляються в самооцінці людини. При об’єктивності цієї самооцінки людина, яка усвідомлює свої достоїнства, має право отримати відповідну оцінку від суспільства. Однак не слід забувати, що гонитва за високою оцінкою розвиває марнославство. А як ми знаємо, марнославство – це та ж гординя і в релігії вона вважається одним з семи смертних гріхів.

Якщо говорити про наших сучасників, то сьогодні справжніх людей честі і гідності зовсім небагато. Сьогодні стали рідкістю благородство, чесність і великодушність. Швидше за все, це ознака часу, адже виховуватися почуття правдивості і щирості, честі та гідності повинні з дитинства. А під час нашого дитинства займатися вихованням було нікому, і вся відповідальність була перекладена на батьків. Недарма великий російський поет О. С. Пушкін в одному зі своїх творів (” Капітанська дочка”) згадав прислів’я: “Бережи честь змолоду”. Це є ще одним підтвердженням того, що виробляти почуття власної гідності потрібно з самого раннього віку, а підтримувати його і зберегти слід до кінця своїх днів. Для цього потрібно думати про кожен свій вчинок і про те, які він може викликати наслідки. Втратити довіру і повагу можна дуже швидко, а от повернути її завжди нелегко.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

“Чому сьогодні стали рідкістю благородство, чесність, великодушність?”