Брати Грімм. Казка “Пані Метелиця”
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
I семестр
НАРОДНА КАЗКА
(5 годин)
УРОК № 7
Тема. Брати Грімм. Казка “Пані Метелиця”
Мета: розкрити зміст і головну думку казки; зацікавити творчою спадщиною братів Грімм; удосконалювати навички виразного, вдумливого читання, переказу фольклорних творів; розвивати усне мовлення школярів; виховувати працелюбність та доброту, почуття поваги до культури інших народів.
Обладнання: портрети братів Грімм, збірки їхніх творів, ілюстрації до них.
Теорія літератури: народна казка,
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
– У народі завжди вірили, що працьовита й добра людина, хоча інколи й страждає, проте все одно отримує винагороду за своє праведне життя й стає щасливою. Тому про це у різних народів складено безліч казкових історій. Є така казка і в збірці братів Грімм, називається “Пані Метелиця”. Через що сумувала героїня, чому раділа, чому не залишилася жити у доброї господині, ми дізнаємося, познайомившись із цим твором. І кожен має зрозуміти, чому, читаючи цю казку, ми, сучасні люди, вболіваємо за героїню, засмучуємось або
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Розповідь учнів про відомих збирачів фольклору
2. Переказ самостійно прочитаних казок братів Грімм
3. Визначення в казках головного конфлікту, реального та фантастичного
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1. Виразне читання казки братів Грімм “Пані Метелиця” з коментарями вчителя та поясненням незнайомих і малознайомих слів та виразів
– Пасербиця – нерідна дочка для одного з подружжя;
– гидка – негарна;
– попелюшка – та, що виконує найбруднішу роботу в домі;
– починок – намотані на паличку нитки;
– мачуха – нерідна мати, дружина батька;
– лаяти на всі заставки – дуже голосно й образливо;
– знепритомніла – втратила свідомість;
– відлягло від серця – заспокоїлася;
– пряжене – тушковане, приготовлене на слабкому вогні;
– бракує – не вистачає;
– брама – ворота з надбудовою;
– цямрина – частина колодязя, що виступає над землею;
– терен – колючий чагарник;
– загадувати роботу – давати завдання щось зробити;
– гадаючи – думаючи.
2. Обмін враженнями про прочитане
– Що найбільше в казці сподобалося? Чому?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Поєднайте означення з особами та предметами, які вони характеризують:
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати й переказувати казку “Пані Метелиця”; зробити ілюстрації.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
Продовжте речення:
– Німецька казка “Пані Метелиця” нагадує мені…
– Найкраще читав (читала), (працював (працювала)) на уроці…
– Мені здається, що ця казка….