Брат Ярослава – Мстислав, князь Тмутараканський

У рік 6530 (1022)… У той час Мстислав перебував у Тмутаракани й пішов на касогов. Почувши ж це, князь касожський Редедя вийшов проти нього. І, коли стали обидва полки друг проти друга, ськазав Редедя Мстиславові: “Навіщо погубимо дружини? Але зійдемося, щоб поборотися самим. Якщо здолаєш ти, візьмеш багатства мої, і дружину мою, і дітей моїх, і землю мою. Якщо ж здолаю я, то візьму твоє всі”. І ськазав Мстислав: “Так буде так”. І ськазав Редедя Мстиславові: “Не зброєю будемо битися, але борьбою”. І схопилися боротися міцно, і в довгій боротьбі

став знемагати Мстислав, тому що був великий і сильний Редедя. І ськазав Мстислав: “Про пречиста Богородиця, допоможи мені! Якщо…здолаю його, споруджу церкву в ім’я твоє”. І, ськазавши так, кинув його на землю. І вихопив ніж, і зарізав Редедю. І, пішовши в землю його, забрал багатства його, і дружину його, і дітей його, і данина поклав на касогов. І, придя в Тмутаракань, заклав церкву Богородиці…, що коштує й до цього дня в Тмутаракани.

У рік 6531 (1023). Пішов Мстислав на Ярослава з хазарами й касогами.

У рік 6532 (1024). Коли Ярослав був у Новгороді, прийшов Мстислав із Тмутаракани в Київ, і не прийняли його

кияни. Він же пішов і сів на столі в Чернігові…

Ярослав…послав за море за варягами. І прийшов Якун з варягами, і був Якун той гарний, і плащ у нього був золотом витканий… і пішов Ярослав з Якуном на Мстислава. Мстислав же, почувши, вийшов проти них до Листвену. Мстислав з вечора исполчил дружину й поставив жителів півночі прямо проти варягів, а сам став із дружиною своєї по обидва боки. І настала ніч, була тьма, блиськавка, грім і дощ. І ськазав Мстислав дружині своєї: “Підемо на них”… І була січа сильна, м коли блиськала блиськавка, блищала зброя… І коли побачив Ярослав, що зазнає поразки, побіг з Якуном, князем варязьким, і Якун отут втратив свій плащ золотий. Ярослав же прийшов у Новгород, а Якун пішов за море.

Мстислав же ледве світло, побачивши лежачих посічених своїх жителів півночі і Ярославових варягів, ськазав: “Хто тому не радий? От лежить житель півночі, а от варяг, а дружина своя ціла”.

І послав Мстислав за Ярославом, говорячи: “Сідай у своєму Києві: ти старший брат, а мені нехай буде ця (ліва, східна) сторона Дніпра”. І не вирішувався Ярослав іти в Київ, поки не помирилися.

(“Повість минулих літ”)

Брат Ярослава – Мстислав, князь Тмутараканський

Пам’ятники літератури Древньої Русі XI – початку XII століття. М., 1978. С. 161-163.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Брат Ярослава – Мстислав, князь Тмутараканський

Categories: Нові твори

Links