Болісні, духовні пошуки О. Блока

Олександр Блок увійшов в історію літератури як видатний поет-лірик. Почавши поетичний шлях книгою містичних віршів про Прекрасну Даму, Блок завершив свою двадцятилітню творчість у російській літературі прокльоном старому світу у дивній поемі “Дванадцять”. Блок пройшов складний творчий шлях від поета-символіста, від марної романтичної мрії до реальної дійсності, до революції, прийнятої і не зрозумілої ним. Багато колишніх “друзів” Блока, утікши від революції в інші країни, кричали в паризьких газетах, що Блок продався більшовикам,

що його тонкий смак і талант огрубів, але це було не так. Блок сам постраждав у революцію (селяни спалили його маєток Шахматово), але він зумів зрозуміти і інше – чаша терпіння народу переповнилася. Блок чуйно прислухався до життя, виявляв найглибшу цікавість до долі Росії, до долі російського народу. Ранній період творчості поета пройшов під знаком релігійних мріянь, що вели у “світи інші”. У 1904 році він створює “Вірші про Прекрасну Даму”, повні тривоги, відчуття близької катастрофи. Поет замкнувся в особистих переживаннях, він тужить про ідеал жінки. Вірші присвячені його майбутній дружині
Менделєєвої, яку він сильно кохав. Блок став дорослішим, і змінюються його погляди на життя, він розуміє, що не можна піти у “світи інші”, коли навколо розруха, голод, боротьба, смерть. Тема народу та інтелігенції владно вривається у творчість Блока. У вірші “Незнайомка” Блок показує зіткнення прекрасної мрії і брудної дійсності:

І повільно, пройшовши меж п’яними, Завжди без супутників, одна, Дихаючи парфумами і туманами, Вона сідає у вікна.

Яка музикальність! Яка ліричність, яка мелодія! Ще раніше Блок записує у щоденнику; “Вона – це якийсь ідеал краси, здатний, бути може, перетворити життя, вигнати з нього все виродливе, дурне”. Зв’язки Блока із власним середовищем, з деградуючою буржуазною культурою небагато ослабнули, тому що він закоханий у свою Батьківщину і вражений гіркою долею російського народу. Народ свідомо споїли і довели до рівня тварини:

По вечорам, над ресторанами, Прозоре повітря дике і глухе. І править окриками п’яними Весняний і згубний дух.

Пошуки Блока шляхів до реального життя супроводжувалися вибухами розпачу, невір’я, прокльонами за адресою “ситих”, спробами перегляду власні життєві позиції. Блок своїми віршами довів, що він не тільки глибока, неабияка особистість, але і страждаючий син свого народу. Жаль, що він так і не знайшов свого ідеалу у житті. Менделєєва, втомившись від захопленого кохання, пішла до Андрія Білого, але глибокі вірші Блока залишилися. Вони повні прекрасних почуттів. З любов’ю до жінки перегукується любов до Батьківщини. “О, Русь моя! Дружина моя!” – захоплено і з болем пише О. Блок. Звільняючись від впливу символізму, Блок прагнув продовжити традиції великої російської класичної літератури, що бачила своє завдання у служінні народу. Блок самостійний і неповторний. У його поезії виражені характерні риси духовного життя багатьох людей, передчуття соціальних змін. Поет хотів бачити у людині вільного творця життя.

Все життя Блока пронизане мрією про ідеальну людину, що не почуває в собі роздвоєності і сум’яття. Культ Прекрасної Дами означав протест проти міщанської прози життя, був своєрідною формою невизнання і заперечення буржуазного укладу життя. Недомовленість, загадковість циклу про кохання спонукує задуматися над таємницями людського буття, “Незнайомка” – це поле творчої фантазії, що перетворює світ. Глибина переживань поета визначає значущість тем у його ліриці. Блок рано пішов з життя, але вірші його хвилюють всіх мислячих людей, вони допомагають нам жити.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Болісні, духовні пошуки О. Блока