Ліричний герой О. Блока

Ліричний герой Блока – це постійно мінлива людина, ведена спрагою пізнання істини, що віддається сповна почуттю кохання і прекрасного. У поезії Олександра Блока – живий, яскравий характер самого поета. Ліричний герой Блока проходить через усе, що випробував сам поет. Це спрага життя і зневіра, зльоти і розчарування, віра і спустошеність… Ранні вірші О. Блока повні романтики і оптимізму. Шлях раннього Блока безтурботний. Поет не думає про те, що що-небудь може порушити його внутрішню гармонію, творчий настрій. Він пише, що у його душі “любові

весна”. І дійсно, ліричний герой Блока – це людино закохана. За твердженням самого поета “тільки закоханий має право на звання людини”. Любовна лірика Блока широко представлена в одному з його перших збірників “Вірші про Прекрасну Даму”. У цих віршах багато піднесеного, романтики і навіть містики. Вони перейняті глибокою ніжністю:

Ми зустрічалися з тобою на заході. Ти веслом розсікала затоку. Я любив твоє біле плаття, Витонченість мрії розлюбивши.

Поет схиляється перед ідеалом краси і жіночності. Ліричний герой Блока виступає тут як лицар, що віддає життя служінню своїй Дамі.

І як же інакше? Адже вона – “найчистішої принадності найчистіший зразок”. Майже всі любовні вірші Блока романтичні. Такий і його найвідоміший вірш “Незнайомка”. Але в ньому піднесений образ Незнайомки зіштовхується з реальністю, з вульгарністю навколишньої дійсності. Символічно, що прекрасна Незнайомка, “дихаючи парфумами і туманами”, з’являється у трактирі, серед п’яниць “з очами кроликів”. Ліричний герой цього вірша очікує таємничу Незнайомку, “друга єдиного” – свою мрію. Її поява у трактирі на час перетворює дійсність для героя. Підсумок же – повернення у реальний світ, неможливість забутися. Єдино можливим представляється героєві лише продовжити бачення: “Ти право, п’яне чудовисько! Я знаю: істина у вині”. Але ми бачимо і іншого Блока. Його ліричний герой може бути активним, його веде бажання щось змінити, чимсь допомогти. Ліричний герой Блока відрізняється великою любов’ю до людей, у ньому немає злості, він не таїть образ:

Земне серце холоне знову,

Але холоднечу я зустрічаю грудьми. Зберігаю я до людей на безлюддя Нерозділену любов.

Підтвердження цієї думки знаходимо і у його віршованому шедеврі “Про доблесті, про подвиги, про славу”. Воно передає всю глибину щиросердечних переживань поета, якого покинула кохана жінка:

Я кликав тебе, але ти не оглянулася, Я сльози лив, але ти не зглянулася.

Але поет не упустив на її адресу жодного гнівного слова. Закоханій людині далека різкість, вона як і раніше звеличує жінку. І життя як і раніше дороге ліричному героєві Блока у всіх його проявах. Життя триває. Усе, що людина пережила в минулому, назавжди залишається у її пам’яті. Вона дорожить цим. Такий і ліричний герой Блока:

Я вірю – не пройде безвісти Все, Що так жагуче я любив.

Описуючи лірику Олександра Блока, не можна обійти стороною його віршовані добутки, присвячені Росії. Його відношення до подій, що трапилися у Росії на початку XX століття, були часом суперечливі, але любов до батьківщини Блок проніс через все своє життя. Він любить її всією душею, як жінку. Росія у Блока – красуня, зав’язана у “плат візерунковий до брів”, лик якої “світлий назавжди”:

О, Русь моя! Дружина моя! До болю Нам ясний довгий шлях!..

І немає кінця! Батьківщина – це не тільки велика любов поета, але і джерело життєвих сил. У вірші “Останнє напуття”, ліричний герой якого повний розпачу і безпросвітної нудьги, поет говорить про те єдине, що виводить із “осоружного “кола буття”, наповнює життя змістом:

Це “єдине” – Росія. …ще ліси, галявини, І путівці, і шосе, Наша російська дорога, Наші російські тумани, Наші шелести у вівсі…

У вірші “Осіння воля” поет говорить про нерозривності долі ліричного героя з долею батьківщини: “Дай притулок ти в далечінях неосяжних! Як і жити й плакати без тебе!”. Ліричний герой Блока викликає у нас співпереживання, як близька людина, – настільки відкрито і щиро говорить поет про свої почуття. Лірика Блока, напевно, ще і тому близька нам, що у її основі лежать загальнолюдські цінності. Вірші цього поета будять у людині найкращі почуття, вчать бути мудрим, дарують надію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Ліричний герой О. Блока