Билина “Ілля Муромець І Соловей-розбійник” – мрія народу про героя-захиснина
Билини – це епічні пісні, складені у Давній Русі. У них оспівано народних і троїв – сильних і відважних богатирів, захисників землі руської. Один з таких і троїв – богатир Ілля з містечка Мурома. Іллю змалював на полотні “Три богатирі” великий російський художник В. Васнєцов. Ілля є центральною фігурою міртини, він старший і сильніший за інших богатирів, бо сила його від матері землі. Під ним – вороний кінь з довгою гривою, тільки він може витримати міцного лицаря-богатиря. Лівою рукою Ілля затуляє очі від сонця, виглядаючи, чи не
Билини про Іллю Муромця та його героїчні вчинки розповідають про те, як Ілля став богатирем. Простий селянський син з села Карачарова головує на богомирській заставі і боронить рідну землю. Багато ворогів здолав за життя казковий руський богатир: Солов’я-розбійника, Калина-Царя, Ідолища поганого. Він дуже схожий на героя грецьких міфів Геракла, розчистив ліс від величезних лубів, як Геракл розчищав стайні царя Авгія.
У билині “Ілля Муромець і Соловей-розбійник” описана подорож багатиря по Києва, до княжого столу Володимира.
Дорогу йому перегородив Соловей-розбійник,
У билині показана пиха київської князівської верхівки, якій протиставлена моральна сила та почуття власної гідності героїв з народу. У народній пам’яті вони залишилися саме такими – князь і його двір злими і нікчемними, а богоруські – добрими, чесними, сильними, справедливими оборонцями простогоо народу, зразком для наступних поколінь.