Білет № 7 ДПА-2012 9 клас
1. Охарактеризуйте ліричні твори Григорія Сковороди.
Григорій Сковорода – автор ліричної поетичної збірки “Сад божественних пісень”, в яку ввійшли його авторські пісні та романси. Ліричний герой збірки знаходиться у пошуках правди, добра, щастя. Він великий народолюбець, гуманіст, чутлива та благородна людина. Він відверто розкриває перед читачем свої почуття, тривоги та філософські роздуми. Герой оспівує чистоту людського серця та душі.
Збірка поезій “Сад божественних пісень” містить в собі різні жанри: панегірики
У вірші “Всякому місту звичай і права”, поет підносить людський розум, протиставляє чистоту совісті та мудрість загальноприйнятій розхожий моралі багатіїв, бюрократів, підлабузників, ледарів, пияків. Навкруги, на жаль, поет бачить антинародний,
У поезії “Чистим можеш буть собою” мріє про те, щоб у кожної людини в душі був “сад високих помислів, сподіванок та мрій”. Поет бажає кожній людині суспільної та духовної волі, він вважає її найбільшою цінністю для людини (пісня “Про свободу”). Ліричний герой також славить бідність, тому що вважає її “святою”, вільною від земної суєти та жадності. Вона гонить геть пияцтво, зажерливість та розкоші та інші пороки людські.
2. Розкажіть про Тараса Шевченка – художника
Тарас Шевченко починав творити як художник. Саме завдяки своєму таланту живописця він був викуплений К. Брюлловим та іншими російськими митцями з кріпацтва та став навчатися в Академії художеств в Петербурзі. Вже наприкінці життя його Академія присвоїла йому звання академіка гравюри. Творчість Шевченка-художника. залишила по собі понад 1000 робіт: пейзажів, портретів, історичних та жанрових композицій.
Ще в під час навчання в Петербурзі молодий Тарас вже створював жанрові живописні композиції. Темою їхньою відразу стають не красиві пейзажі, не портрети світських дам. Перший його живописний твір називався “Сирітка-хлопчик під тином ділиться милостинею з собакою”.
Зміст живописних творів Тараса Шевченка сильно пов’язаний з його поетичною творчістю: він в живопису намагається обирати ті ж теми, що і в поезіях. Це образи з народного життя, тема злиднів, соціальної несправедливості. Красу української природи, сцени з побуту селян України Тарас Шевченко відобразив на полотні “Селянська родина”, яке викладає сюжет вірша “Садок вишневий коло хати”, також у серії графічних офортів “Живописна Україна”. За змістом своєї поеми він написав картину “Катерина”.
Талант Шевченка-художника був видатним, і його друзі-художники спочатку навіть не хотіли знайомитися з його поезією, вбачаючи в цьому розсіювання таланту. Друг Тараса Іван Сошенко спершу радив йому покинути “писанину”, і не відволікатися від своєї “справжньої справи” – образотворчого мистецтва.
Значне місце в живопису та графіці Шевченка належить портретам. Художник створив свій автопортрет, а також численні портрети друзів, а також роботи на замовлення. Він мав свій особливий правдивий стиль портретування, який неможливо сплутати з роботами іншого майстра. Серед його робіт – прекрасні взірці жанру, портрети Євгена Гребінки, Ганни Закревської, Варі і Василька Рєпніних, Йосипа Рудзинського, княгині Кейкуатової, графічний портрет великого актора Айрі Олдріджа. В жанрі реалістичного портрету художник досяг великої майстерності, він міг проникнути в психологічний стан людини, відбити порухи її душі (чи їх відсутність, як у пана Павла Енгельгардта) на портреті.
У засланні Шевченко створив низку чудових пейзажів Середньої Азії аквареллю, зокрема роботи “Місячна ніч на Кос-Аралі”, “Форт Кара-Бутак”, “Крутий берег Аральського моря. Незважаючи на подальшу заборону писати і малювати, Шевченко під час заслання замальовував олівцями життя та побут казахів та сценки з солдатського побуту гострого соціального звучання: “Казахські діти-байгуші”, “Казашка Катя”, “Кара
Шпіцрутенами”, “Державний кулак”.
Навіть в останні роки життя Тарас Шевченко не полишав образотворчого мистецтва та опанував нові техніки.