Балади Шіллера
Балади “Рукавичка”, “Кубок”, “Рицар Тогенбург”, “Івікові журавли” виходили з загальної думки, яка нерідко була сформульована як повчальний висновок. Балада “Рукавичка” спрямована проти лицарства. Нерозумно демонструвати кохання до прекрасної дами, жертвуючи власним життям в ім’я примхи. У баладі зображений король, оточений придворними “перед своїм звіринцем “. Змах рукою – і на арену виходять тигр і лев, ще змах – і виступають “два барса дружною четою”. З балкона падає жіноча рукавичка і світська
Когда меня, мой рыцарь верный, Ты любишь так, как говоришь, Ты мне перчатку возвратишь. Безстрашний Делорж „к дверям идет и возвращается с перчаткой”. Усі в захопленні, однак відбулося непередбачене: Но, холодно приняв привет ее очей, В лицо перчатку ей Он бросил и сказал: „Не требую награды”.
У “Івікових журавлях” використана легенда про давньогрецького поета (2-а половина VІ ст. до н. е.), вбитого розбійниками. У баладі зграя журавлів – свідків злочину – виявляє істинних убивць співака.
У “Кубку” (переклад
Балади Шіллера передають не стільки події, скільки переживання. Внутрішній світ багатий і різноманітний у відчуттях, як саме життя.