БАЙКА ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ ЖАНР
МУДРІСТЬ БАЙКИ
БАЙКА ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ ЖАНР
Байка – це відповідь на запитання, поставлені перед людиною самим життям.
Олександр Потебня
У міфах наші пращури втілювали свої уявлення про створення й будову світу. А як людині жити, якими моральними нормами керуватися – цього навчали казки, прислів’я, приказки та байки, які теж мають повчальний зміст.
Байка як жанр літератури спирається на традиції фольклору. У ній поєднались ознаки казки про тварин і прислів’я. Персонажам, які прийшли в байку з усної народної творчості,
Найчастіше в байках розкриваються моральні хвороби людського суспільства: знущання сильних над слабкими, прагнення до багатства будь-якою ціною, жорстокість, надмірна довірливість, брехливість, свавілля, несправедливість та ін. Викриваючи вади, байкарі водночас уславлюють високі моральні якості людини, які завжди цінувалися в народі и оспівувались у творах усної народної творчості: чесність, доброта, працьовитість, скромність, природний розум тощо.
У побудові байки визначають дві основні частини: розповідь (про якусь ситуацію чи епізод) і мораль1 – висновок, який утілює ідею байки та її повчальний зміст. Мораль може ластитися як на початку байки (зачин), так і наприкінці твору (кінцівка). Мораль (у вигляді влучного висловлювання) містить глибоке узагальнення, яке може бути доречним у різних життєвих ситуаціях, нерідко стаючи крилатим висловом. Моральні висновки байки мають на меті практичне застосування – указати на недоліки, висміяти вади або негативні явища, попередити людину, підказати розумне рішення.
У байці немає розгалуженого сюжету, розлогих описів, великої кількості персонажів. У цьому жанрі на прикладі простої ситуації та 1-2 (рідше 3-4) персонажів розкривається певна проблема, що стосується людської поведінки, характеру або явища життя.
Байка (з давньоруськ. баять, баити, тобто говорити, розповідати) – короткий віршований або прозовий літературний твір повчального змісту, у якому діють алегоричні персонажі, що уособлюють риси людських характерів, чесноти й вади, явища життя.
Характерні ознаки байки:
– невеликий обсяг. – алегоричність персонажів; – прихований зміст (інакомовність); – повчальний характер; – висміювання недоліків людини та вад суспільства: – утілення уявлень про моральні принципи життя та поведінки; – чітка будова (розповідь і мораль); – відкрита присутність автора; – наявність дотепних і влучних висловів, що нерідко стають приказками та прислів’ями.
Перевірте себе
1. Дайте визначення байки.
2. З яких частин вона складається?
3. Назвіть характерні ознаки байки.
4. Що поєднує казку про тварин і байку?
5. Чим вони відрізняються?
1 Мораль – система норм і оцінок, що регулюють поведінку людей у суспільстві; повчальний висновок байки.