АНТУАН де СЕНТ ЕКЗЮПЕРІ – “ТИ НАЗАВЖДИ БЕРЕШ НА СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ТИХ КОГО ПРИРУЧИВ”
ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА ЛЮДСЬКІ СТОСУНКИ
РОЗДІЛ 4 “ТИ НАЗАВЖДИ БЕРЕШ НА СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ТИХ КОГО ПРИРУЧИВ”
Літературна розминка
1. Які літературні (авторські) казки, прочитані в минулому навчальному році, ви пам’ятаєте? Назвіть їх.
2. Які літературні казки припали вам до душі найбільше? Чим саме вони вам подобаються?
Екзюпері відомий читацькому загалу як письменник-льотчик. “Для мене літати й писати – це одне й те саме, – говорив він. – Головне – діяти, головне – знайти себе. Авіатор і письменник стають
Антуан Марі Жан-Батист Роже де Сент-Екзюпері народився 29 червня 1900 р. в місті Ліоні (Франція), походив з давнього дворянського роду. Згадки про його предків-лицарів збереглися в літописах 1235 р.
Батько письменника служив страховим інспектором. Мати, освічена й обдарована жінка, самовіддано любила своїх п’ятьох дітей і дбала про те, щоб вони виросли шляхетними та щасливими. Для Антуана мати назавжди залишилася найдорожчою людиною і найкращим другом.
АНТУАН де СЕНТ ЕКЗЮПЕРІ
Цікаві подробиці
Після передчасної смерті батька родина Екзюпері
Веселі свята, сімейний затишок, ніжність матері, вільне виховання – таким був дитячий світ Антуана. Глибокий зв’язок з ним письменник відчував усе життя. Дитинство означало для нього більше, ніж світлий спогад, – воно стало його “батьківщиною”. “Я родом з мого дитинства, – говорив Екзюпері, пояснюючи своє “походження”, – я прийшов з дитинства, немов з країни”.
Змалечку майбутній письменник захоплювався малюванням, музикою, віршуванням, цікавився науково-технічними досягненнями. Згодом потяг до творчості привів його на архітектурне відділення Академії мистецтв. Однак невдовзі юнак покинув навчання, щоб стати льотчиком (на початку XX ст. ця професія вважалася найсучаснішою і найризикованішою). У двадцять один рік Екзюпері записався в авіаційний полк.
Відтоді й до останнього дня життя письменника було пов’язане з авіацією. У мирний час він працював пілотом поштової лінії і льотчиком-випробувачем, а в роки війни з гітлерівською Німеччиною служив у авіарозвідці. Екзюпері неодноразово потрапляв в аварії, й щоразу мужність і витривалість допомагали йому здолати небезпеку. Однак щаслива доля таки зрадила письменника: 1944 р. він не повернувся з бойового вильоту.
Одним з найкращих творів Екзюпері вважається казка “Маленький принц”, написана в 1943 р. Вона стала духовним заповітом письменника юним і дорослим читачам.
Літературна кухня
Чим “Маленький принц” відрізняється від традиційних літературних казок?
У сюжеті “Маленького принца” відбилися деякі деталі біографії автора (зокрема, льотна служба, аварія в пустелі, захоплення малюванням, глибокий зв’язок з дитинством тощо). Цікаво, однак, що із цих елементів письменник створив не реалістичну розповідь про власне життя, а казку про фантастичну мандрівку вигаданого персонажа.
Утім, у центрі авторської уваги – не пригоди маленького принца, а почуття й стосунки людей, які герой судить непідкупним судом щирого дитячого серця. Іншими словами, перед нами – алегоричний сюжет. Власне пригоди виступають тут інакомовним втіленням важливих життєвих питань, відповіді на які вкладено в уста маленького принца. Можливо, на позір судження хлопчика видаються надто “дитячими”, але своєю мудрістю й правдивістю вони вочевидь вивищуються над загальноприйнятими думками дорослих. Ці відповіді й надають казці повчального характеру.
Алегоричними у творі є всі персонажі, починаючи від самого маленького принца, який уособлює чистий, не спотворений “дорослими” уявленнями погляд на життя. Навіть змальовану в казці Сахару слід сприймати не як реальну пустелю, а як інакомовний образ. Він означає несподівану зупинку звичного плину життя, коли людина опиняється сам на сам зі своєю душею.
Зважаючи на такі особливості твору, літературознавці відносять “Маленького принца” до жанру філософської казки-притчі.
Літературознавча довідка
Притча – твір, в основу якого покладено повчально-алегоричний сюжет, побудований на прихованому порівнянні. При “розшифруванні” цього порівняння розкриваються інакомовний зміст притчі та закладена в ній повчальна мудрість.
І в житті, і у творчості Екзюпері був романтиком. Слово “Людина” він писав з великої літери, підкреслюючи тим цінність людської душі й людської гідності. Герої письменника-льотчика мужні, шляхетні, залюблені у свою професію. Вони не приймають несправедливості й нудьги буденного життя. Вони впевнені, що вірність подолає будь-які перешкоди. А ще їм притаманне загострене почуття відповідальності за інших людей.
Це почуття є одним з головних моральних здобутків Екзюпері-письменника. “Моя духовна культура, – стверджував він, – по слідах Бога зробила кожного відповідальним за всіх людей і всіх людей – відповідальними за кожного. Людина, вихована за цими правилами, мала б силу могутнього дерева. Який простір вона могла б охопити своїм корінням!”.
Червоною ниткою ідея відповідальності проходить через усі твори французького письменника. У казці-притчі “Маленький принц” її увиразнює мудрий лис: “Ти назавжди береш на себе відповідальність за тих, кого приручив”. Цей вислів став крилатим. Він є одним з найважливіших моральних орієнтирів для тих, хто прагне жити по совісті й у злагоді з іншими людьми.
Перевірте себе
1. Розкажіть про дитинство Екзюпері. Як письменник оцінював його значення у своєму житті?
2. Назвіть провідні теми творів Екзюпері.
3. Чому, на вашу думку, життя письменника стало зразком мужності для його сучасників?
4. Розкажіть про художні особливості казки “Маленький принц”.
5. Дайте визначення поняття “притча”.
Теми проектів
1. “А. де Сент-Екзюпері – льотчик і письменник”.
2. “Таємниця загибелі А. де Сент-Екзюпері”.
3. “Тема відповідальності у творах А. де Сент-Екзюпері”.