Агнія Барто “Весняна прогулянка”, “Митько-лінько”
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ПОЕТИЧНА МОЗАЇКА
Урок 26
Тема. Агнія Барто “Весняна прогулянка”, “Митько-лінько”
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом російської поетеси; формувати вміння аналізувати віршовані твори; вчити учнів захоплюватися красою природи; розвивати уяву, фантазію, зв’язне мовлення; формувати бажання обирати краще з літературних джерел для самовиховання.
Обладнання: мапа світу; портрет А. Варто; картки для словникової роботи; тест; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І.
– Зараз я вам пропоную кілька хвилин присвятити поезії, що допоможе створити своєрідний настрій для спілкування. Я запрошую дітей, що підготувалися декламувати. А завдання для всіх – уважно слухати й спробувати з’ясувати, хто є автором творів.
Учні декламують вірші “Літо краснеє минуло”, “Давня весна”, “Вже сонечко в море сіда…”.
– Хто є автором цих поезій? (Леся Українка)
– Для кого написані ці вірші?
– Де народилася ця поетеса? (В Україні)
– Сьогодні ми ознайомимося із ще однією поетесою, яка любила природу й писала для дітей.
>>
Учні читають запис на дошці справа наліво.
ОтраБяінгА
(Агнія Барто)
II. Повідомлення теми й мети уроку
– Наш урок ми присвячуємо російській поетесі Агнії Барто. Вона теж дуже любила дітей, природу, писала про них вірші.
III. Робота над новим матеріалом
1. Опрацювання статті підручника про А. Барто
– Прочитайте статтю про Агнію Барто мовчки. Після читання ми перевіримо усвідомлення її змісту за допомогою тестування.
2. Тестування
1) Поетеса народилася 1906 року:
А) 17 лютого;
Б) 8 березня;
В) 25 січня.
2) Агнія Барто мріяла стати:
А) поетесою;
Б) балериною;
В) акторкою.
3) Вірші почала писати:
А) в дитинстві;
Б) в шкільні роки;
В) в юності.
4) Під час війни поетеса була на фронті:
А) медсестрою;
Б) військовою;
В) кореспондентом газети.
5) Усе життя Агнія Барто присвятила:
А) дітям;
Б) друзям;
В) родичам.
6) Ім’ям поетеси названо:
А) школу;
Б) вулицю;
В) одну з малих планет.
– А тепер відкриймо її серце, відверте і чисте, що завжди ясніло щирою любов’ю до дітей.
3. Опрацювання вірша А. Л. Барто “Весняна прогулянка”
1) Слухання вірша.
Учитель читає вірш напам’ять.
– Які картини природи змальовано у вірші? Прочитайте.
2) Словникова робота.
Листвою барвистий повітря ясної дубок чисте полянки зеленою
Читання слів “луною” за вчителем, а потім – “буксиром” у парах.
– З’єднайте іменники з відповідними прикметниками, щоб утворилися словосполучення із вірша.
– Доберіть синоніми до слова потьмяніло.
3) Читання вірша учнями мовчки.
– Чому дубок назвав дівчаток егоїстками?
– Поясніть, як ви розумієте слово егоїст.
– Поміркуйте, чому Агнія Варто дала віршу таку назву.
4) Виразне читання вірша.
4. Опрацювання вірша А. Варто “Митько-лінько”
1) Робота над заголовком.
– Прочитайте назву вірша А. Варто. Як ви вважаєте, про кого вона пише у вірші?
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Які риси характеру дівчини висміює поетеса?
– Згадайте, чи доводилося вам давати собі обіцянки і не виконувати їх?
3) Гра “Слова-вороги”.
Добрий | Боягузливий |
Сміливий | Лінивий |
Щедрий | Нікчемний |
Працьовитий | Брехливий |
Чесний | Байдужий |
Турботливий | Хвалькуватий |
Слухняний | Злий |
Скромний | Жадібний |
– Які з цих рис характеру притаманні вам? А які б хотіли мати?
4) Виразне читання вірша учнями.
А) Ланцюжком;
Б) “луною”.
– Прочитайте всі окличні речення.
5) Вправи на розвиток швидкості читання.
Гра “Прочитай рядок до кінця”.
IV. Підсумок уроку
– Із творчістю якої поетеси ви ознайомилися?
– Які вірші читали?
– Яку провідну думку в її віршах ви можете назвати??
V. Домашнє завдання
Підготуватися до конкурсу на кращого читця віршів.