Зображення деформації українського характеру під впливом марксистсько-ленінської ідеології (за романом У. Самчука “Марія”)
Мабуть, одним з найстрашніших нещасть для будь-якого народу є зміна укладу життя, традицій і звичаїв через зміну ідеології, накинутої зверху, позиченої в іншого народу, чужої для національної ментальності та свідомості. На жаль, український народ зазнав деформації національного характеру в XX столітті. Це’ сталося під впливом радянської ідеології. Людей змушували відректися від їхньої віри, забути мову, звичаї, традиції, змінити своє життя згідно з бажаннями ідеологів. Душа і свідомість поставали проти таких змін, але протестантів та їхні
Максим – людина, що не знає ні жалю, ні сорому. Він не шанує ні батьків, ні їхніх моральних законів. Його закон – влада, якої дістав, скориставшись бурхливими-подіями часу. Це його влада. Бо не вимагала від нього ні працьовитості, ні любові до землі, ні пошани до старших. Він приміряв більшовицьку ідеологію, і вона виявилася якраз по ньому, бо
Максим – це людина, морально понівечена імперією, що довгий час нищила у свідомості людей національні почуття, втручаючись у культуру, освіту, виховання. Він не визнає батька-матері, заперечує Бога, проповідує розпусту, знищує любов. Батьки не мають над ним влади, бо ним володіє чужа страшна сила. Не маючи стійких зв’язків з власним народом, він стає його катом. Такі, як він, сприяли голодомору, зубожінню, виродженню.
З великою художньою силою Улас Самчук показав, як під впливом більшовицької ідеології було спотворено національний характер українського народу й підірвано корені нашого духу.