ЗИМОВИЙ ПЕЙЗАЖ. ОЛЕНА ПЧІЛКА ДІБРОВА СМУТНАЯ ВЖЕ ЛИСТЯЧКО РОНИЛА
Мета: поглибити знання учнів про творчість Олени Пчілки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; виховувати любов до природи, поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
ВОСЬМИНІЖКА
Ми спитали восьминіжка:
– Де в воді твоя доріжка?
Відповів нам восьминіжка:
– Де гуляю,
– А чому у восьминіжок
Рук нема і нема ніжок?
– А у нас, у восьминіжок,
Вісім рук чи вісім ніжок…
В. Тузлов
2. Робота над чистомовкою
Ро-ро-ро – твори добро;
Ити-ити-ити – нам у добрі жити;
Ать-ать-ать – хай всі добро творять.
3. Вправи на розвиток фонематичного слуху
– Яке слово довше?
Кущ – сад; земля – паркан; трава – кропива.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра “Дуель”
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом опрацьованого розділу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ
– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 110).
– Розгляньте, які твори будемо вивчати в цьому розділі.
– Чого ви очікуєте навчитися, вивчаючи дані твори?
– Що нового хочете дізнатися?
– Відкриває поетичну збірку Олена Пчілка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання біографічної довідки (с. 110)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання учнями біографічної довідки
– Яке справжнє прізвище Олени Пчілки?
– Що вона писала для дітей?
– У якій книжці можна прочитати ці твори?
– Якою матір’ю була Олена Пчілка?
2. Опрацювання вірша Олени Пчілки “Діброва смутная вже листячко зронила” (с. 110-111)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Діброва – ліс, у якому переважає дуб.
Пишати – тут: розквітати.
Най – нехай, хай.
Багряниця – тут: багряне листя.
Зголосила – тут: заплакала.
Вінець – прикраса, яку носили на голові.
3) Читання стовпчиків слів у парах.
Чолом | Біллю |
Ронила | Додолу |
Смутная | Скрадаючись |
Востаннє | Безрадісним |
– Доберіть синонім до слова чоло (лоб); біллю (білизною); ронила (скидала).
Фізкультхвилинка
4) Читання вірша учнями в парі.
– Знайдіть у кожному віршованому рядку слова і словосполучення, які будемо виділяти голосом під час читання, тому що вони найбільш важливі.
– З якою гучністю будемо читати вірш? Які рядки слід читати голосніше?
5) Виразне читання вірша учнями за строфами.
– Вслухайтеся у звучання слів смутная, у журбі, зголосила (тобто заплакала).
– Чому діброва засумувала?
– Як про це говориться у вірші?
– Про що діброва просить зиму? Як вона до неї звертається?
– Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.
– Який пейзаж змалювала письменниця?
3. Робота над картиною Василя Полєнова “ранній сніг”
– Розгляньте картину Василя Полєнова “Ранній сніг” (с. 111).
– Що художник зобразив на картині?
– Що він намалював у центрі картини? Удалині?
– Які фарби обрав художник для своєї картини? Який настрій вони створюють?
– Чи співзвучні настрій картини і вірша? Чому?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Чим вас вразив вірш Олени Пчілки?
– Які слова і вирази вам запам’яталися?
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш. Дібрати до нього заголовок (с. 110-111).