ЖУЛЬ ВЕРН – ДАНІЄЛЬ ДЕФО

ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ

ЖУЛЬ ВЕРН

1828 (Нант) – 1905 (Ам’єн)

Усі ми тією чи іншою мірою діти Жуля Верна. Цілком можливо, що без нього нам і в голову не прийшло б полетіти на Місяць.

Рей Бредбері

Не лише на Місяць, айв інші світи – далекі й близькі – люди вперше зазирнули завдяки французькому письменникові Жулю Верну. Адмірал Берд, який у 1926 році перелетів Північний полюс, сказав: “Сюди мене привів Жуль Берн”.

Таку ж думку висловив і засновник сучасної космонавтики Костянтин Ціолковський: “Жага до космічних

подорожей закладена в мені відомим фантазером Жулем Верном”.

Дитяче зацікавлення творчістю Жуля Верна позначилося і на долі відомого дослідника печер Норберта Кастере: “Величезний вплив на моє захоплення печерами справила чудова книга Жуля Верна “Подорож до центра Землі”. Я перечитував її багато разів. Зізнаюсь, що і тепер читаю її з таким же інтересом, як у дитинстві”.

Хто ж він такий, Жуль Верн? Чому більше ста років його творчість приваблює усе нових і нових читачів? Чому його книги не старіють, як деякі інші?

Сам письменник про себе розповідав: “Я повинен був народитися моряком

і тепер щодня шкодую, що морська кар’єра не увійшла в мою долю з дитинства”.

А здавалося б, саме життя сприяло цьому. Народився Жуль Верн у 1828 році в місті Нант, де в часи його дитинства базувався флот Франції. Хлопчик жив серед портової метушні великого торгового міста, звідки починалися і де завершувалися далекі морські плавання…

Маленькому Жулеві не було ще й десяти років, а він уже знав усі морські терміни й команди, читав книги про море й моряків. Почесне місце серед них посідали твори англійця Данієля Дефо й американця Фенімора Купера.

Одинадцятирічним він утік із дому і найнявся юнгою на вітрильник, який мав відпливати до Індії. Однак подорож не відбулася – хлопчика повернули батькам.

Свою мрію Жуль Верн здійснив у дорослому житті: подорожував власного яхтою. “Я двічі перетнув Середземне море, побував в Італії, Англії, Шотландії, Ірландії, Данії, Голландії, Скандинавії, заходив у африканські води… Я відвідав навіть Північну Америку”,- згадував уже в похилому віці Жуль Верн.

Літературний доробок Жуля Верна за майже шістдесят років становить близько 130 томів. Це справжня бібліотека! Щодня з п’ятої ранку до сьомої вечора він писав. Дві-три книги на рік виходили з-під його пера.

На перший погляд здається, що всі твори Жуля Верна написані легко, без зусиль. Але це не так. Для літературної роботи йому необхідні були знання з різних галузей науки, техніки, тому він не шкодував часу на навчання. Жуль Верн навчався упродовж усього життя. Напевно, тільки науку письменник любив так само, як і море. Він цікавився географією, радів, коли дізнавався про будь-яке нове відкриття. У його бібліотеці були праці з географії, геології, астрономії, фізики, записи мандрівників, спогади вчених, різноманітні енциклопедії, довідники, художня література. Улюбленими письменниками Жуля Верна були Вальтер Скотт, Фенімор Купер, Александр Дюма, Герберт Уеллс. Але перевагу він надавав Чарлзу Діккенсу: “Я кілька разів перечитав Діккенса від початку до кінця. Цьому письменникові я дуже зобов’язаний”.

“Незвичайні подорожі” – головна праця Жуля Верна, яка включає 63 романи та дві збірки повістей і оповідань. Письменник створював її понад сорок років: з 1862 по 1905 рік.

“Незвичайні подорожі” – це мандри, які насправді в той час не могли відбутися. Наприклад, на Місяць або до центра Землі. Цікаво, що багато фантастичних ідей письменника згодом стали реальністю. Підраховано, що зі 108 фантастичних ідей Жуля Верна помилковими або нездійсненними виявилися лише 10.

Жуль Верн став першим у світі науковим фантастом. Він вигадав свої “Незвичайні подорожі”, щоб у фантастичній формі мандрів змалювати величну “картину світу”. Здається, у всіх куточках Землі, навіть за її межами, побували його герої. Прочитайте лише назви романів – і вітер мандрів підхопить вас: “П’ять тижнів на повітряній кулі”, “Подорож до центра Землі”, “Із Землі на Місяць”, “Навколо Місяця”, “Подорож навколо світу за 86 днів”, “П’ятнадцятирічний капітан”, “З гармати на Місяць” і, звичайно ж, відома трилогія – “Діти капітана Гранта”, “Двадцять тисяч льє під водою”, “Таємничий острів”.

Герої Жуля Верна – люди найрізноманітніших професій: капітани, винахідники, журналісти, фермери. Письменник подарував світовій літературі три образи героїв-учених: одержимого географа Паганеля, загадкового капітана Немо, інженера-працелюба Сайреса Сміта. Змальовуючи цих персонажів, письменник застосував не лише різні знання і вміння, а й втілив у них свої мрії: “Якщо я сам не завжди можу бути таким, яким би мені хотілося, то нехай такими будуть хоча б мої герої”.

Жуль Верн і понині живе серед нас, перевтілений у своїх героїв, які мандрують земною кулею. І більше півстоліття разом із ними мандрують читачі різних країн світу.

Чи добое ви запамятали?

Імена: Жуль Верн, адмірал Берд, Костянтин Ціолковський, Норберт Кастере, Данієль Дефо, Фенімор Купер вальтер Скотт, Александр Дюма, Герберт Уеллс, Чарлз Діккенс.

Географічні назви: Франція, Нант, Індія, Середземне море, Італія, Англія, Шотландія, Ірландія, Данія, Голландія, Скандинавія, Північна Америка. Назви творів: “Подорож до центра Землі”, “П’ять тижнів на повітряній кулі”, “Із Землі на Місяць”, “Навколо Місяця”, “Подорож навколо світу за 86 днів”, “П’ятнадцятирічний капітан”, “З гармати на Місяць”, “Діти капітана Гранта”, “Двадцять тисяч льє під водою”, “Таємничий острів”.

Запитання й завдання

1. Коли і де народився Жуль Верн? Ким він мріяв стати в дитинстві?

2. У яких країнах побував письменник? Як ці подорожі вплинули на його творчість?

3. Що означає поняття літературне життя? Розкажіть про літературне життя Жуля Верна.

4. Назвіть улюблених письменників Жуля Верна. Кому з них він надавав особливу перевагу?

5. Як називається головна книга Жуля Верна? Які твори, що ввійшли до неї, ви читали? Назвіть ваших улюблених героїв.

6. Які фантастичні ідеї письменника стали реальністю? А в чому він помилявся? Наведіть приклади.

7. Розгляньте портрет письменника. Що ви можете сказати про цю людину?

1. Які особисті якості письменника забезпечили йому успіх у літературі?

2. Як ви розумієте слова Рея Бредбері, що стали епіграфом до статті про письменника?

Накресліть на карті маршрут подорожей Жуля Верна. Поміркуйте, яке місце повинно стати відправним пунктом мандрів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЖУЛЬ ВЕРН – ДАНІЄЛЬ ДЕФО