Життєствердна сила поетичного слова (за віршем В. Самійленна “Не вмре поезія”)
І. Творчість В. Самійленка. (Володимир Самійленко – видатний український митець, який працював у багатьох жанрах. Його творча спадщина включає інтимну і пейзажну лірику, гостру політичну сатиру, громадянську поезію. Створив митець чудові драми, драматизовані гуморески – “Драма без горілки”, “Дядькова хвороба”. Дуже важливою як у творчості поета, так і в українській літературі взагалі стала драма “Чураївна”, у якій письменник осмислює життєву драму видатної української піснярки Марусі Чурай. Окремим творчим здобутком
ІІ. Вірш “Не вмре поезія”.
1. Поезія – безсмертна. (Сила поетичного слова полягає у його здатності торкатися найпогаємніших струн людської душі, будити в ній приспані почуття, нагадувати, що ти – Людина, і спонукати до дії задля здійснення поставлених цілей.
Не вмре поезія, поки душа бажає Зирнути в ті краї, де око не сягне,
Оптимізм поета – у переконанні, що істинна поезія переживе періоди байдужості і бездуховності, коли людство, забувши продух свій, дбатиме лише про їжу. Все одно душа потребуватиме чогось вищого і небуденного, пробуджуватиме забуті мрії і сподівання).
2. Поет – співець народу, доля його невід’ємна від долі людства. (Ще на початку вірша В. Самійленко стверджує тезу про невмирущу силу поезії, бо жити їй, допоки існує земля, “Поки природи глас людина серцем слуха…”. Поет писав про те, що сам відчував своїм серцем. В цьому – правдивість його слова. Остання строфа вірша звучить як розуміння його високої місії співця народу.
А якщо людськості зла доля присудила Діждатися колись життя свого кінця, То буде на землі останняя могила – Останнього співця).
ІІІ. Значення цього твору й творчості поета для української літератури. (Про значення творчості В. Самійленка можна говорити багато. Про це свідчить хоча б те різноманіття жанрів, у яких працював митець. Величезне значення мають не тільки літературні твори, а й художні переклади світової та російської класики, зроблені В. Самійленком. Його творчість оцінили не лише читачі, а й українські письменники. Він самовіддано любив Україну і чітко усвідомлював своє місце як поета у житті його народу).