Заборони в казці
Заборони – дуже важливий і дуже цікавий культурно-історичний елемент. З того, що забороняється, можна визначити епоху, і її характер. Усі заборони в казці можна систематично вивчити.
Цілковитою системи я – не дам, але вихоплю деякі особливо показові випадки. Вигляд заборони – не виходити з дому, сидіти за гратами – одне з найстародавніших і основних. Ми не тут інших напрямів заборон, які мають такою складною передісторії. З них – з мотивом заборонного прикомірка – ми зустрінемося нижче.
Порушення заборони наводить, іноді
Буд. Порушенням заборони викликається початкова біда. Біда надалі викликає протидія, і вже цим наводиться в рух увесь перебіг дії казки. Отже, початкова біда є основний елемент зав’язки.
Для цієї функції (заборона реклами та порушення) є спеціальні персонажі: змій, яга, невірні слуги, тварини, злодії
Там, коли порушується заборона, можуть з’явитися блискавично, невідомо звідки (“звідкись”). Варто, наприклад, царевнам всупереч забороні вийшла у сад погуляти, як налітає змій і несе їх. Але вже поява антагоніста може статися інакше. З’явившись, обдуривши свою жертву, антагоніст завдає їй який-небудь шкода.
Форми цього лиха, цього шкоди надзвичайно різноманітні: Найчастіше яка трапляється форма біди – викрадення. Змій викрадає царівну або доньку селянина, відьма викрадає Ивашечку. При ускладненні ходу дії, як його, сутнісно, спочатку, брати викрадають наречену чи видобуток героя або його чарівні кошти. Жар-птиця краде золоті яблука, генерал викрадає меч короля тощо. буд.
Цікаво, що трапляються випадки, які логічно уявити не можуть собою викрадення, але викликають той самий хід дії, як і викрадення. Служниця осліплює свою пані і кладе її очі собі до кишені. Згодом очі добуваються і ставляться цього разу місце.
Сутність викрадення людини зводиться до разлучению, до зникнення, і це зникнення може відбуватися у різний спосіб, як викраденням. Приміром, в казці про царевне-лягушке царевич, порушуючи заборона, спалює жаб’ячий кожух його дружини, і її зникає від цього назавжди, летить. Ефект цілком той самий, коли б її хтось викрав. Вона від цього летить зі словом: “Прощавай, шукай за очі в тридесятому царстві”.
Форми початковій, “завязочной” біди дуже різноманітні, і немає можливості їх перерахувати: вигнання з дому, підміна, вбивство чи загроза його, околдование, вампіризм – деякі форму цієї початковій біди.