З міфів давніх скандинавів – МІФИ РІЗНИХ НАРОДІВ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ
СТЕЖКАМИ МІФІВ
МІФИ РІЗНИХ НАРОДІВ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ
З міфів давніх скандинавів
ПОЧАТОК СВІТУ
Давно-предавно, коли не було ні дня, ні ночі, коли взагалі не було ні землі, ні неба, ані моря, велетенська глибока тріщина позіхала в порожнечі, немов рот небаченого страховиська. Усе довкола тієї тріщини вкривали туман і темрява, але десь на самому споді миготів язичок вогню.
А ще з тієї тріщини невпинно витікала вода і в холодній темній порожнечі замерзала широкими смугами льоду.
Великий дух глянув на цей лід і побачив, що на
Тоді він створив велетня Іміра й оселив його на льоду. А ще він створив величезну корову, яка годувала Іміра своїм молоком. їла корова сіль, яку вилизувала з льоду.
Одного разу до жорсткого язика корови прилипла золота волосина. Корова лизала далі і знайшла багато золотих волосин. Незабаром стало видно, що золоте волосся росте на голові
В іншого велетня, який замерз у пластах льоду. День за днем корова вилизувала той лід, доки не дісталася спочатку до
Минуло трохи часу, і стало Імірові самотньо. Якось він підняв руки, і з-під пахв випали інші велетні. Наступного разу він потер ногою до ноги, і на лід впало ще кілька велетнів.
Так постав світ велетнів, які називали себе йотунами. І це був холодний світ без сонячних променів, без блакитного неба, без зеленої трави. Деякі йо – туни були лихими. Вони билися і сварилися між собою. Та згодом старший онук золотоволосого йотуна переміг усіх лихих і прогнав їх у сірі сутінки на край світу. Там було так холодно, що подих йотунів одразу перетворювався на лід і падав на землю льодяними бурульками.
Марсель Лаверде. Імір, льодяний велетень
А нащадки добрих йотунів вирішили створити землю і населити її людьми. І вони почали називати себе богами.
Боги убили Іміра, щоб з його тіла зробити землю, рослини і тварин, моря і ріки, ліси і гори. Велетень прислужився востаннє – з нього постав прекрасний зелений світ, повний гомону і руху.
Потім боги з високого ясена вирізали чоловіка, а з гнучкого в’яза – вродливу жінку. Вони вдихнули у перших людей життя й оселили їх на землі, щоб розпочати людський рід.
У небесних просторах боги збудували для себе пречудове місто і назвали його Асгардом. Те місто було повне золотих і срібних палаців. Щоб прокласти шлях з небесного Асгарду на землю і далі – на той бік, до темного світу йотунів, боги взяли вогонь, воду, повітря і сплели чарівну веселку. Та веселка була такою широкою, міцною і такою довгою, що простяглася, як міст, через три частини світу.
Потім боги створили чотирьох дуже сильних і дуже потворних маленьких чоловічків, щоб вони підтримували небо з чотирьох сторін. Тих чоловічків звали Нордрі, Судрі, Аустрі та Вестрі, що означає Північ, Південь, Схід і Захід.
Боги наповнили небо іскрами, що сяяли, коли поблизу не було сонця чи місяця, і назвали їх зорями.
У цьому новому світі росло могутнє вічнозелене дерево. Воно було таке високе, що його гілки кидали тінь на палаци богів, і на землю, і на країну йотунів. Дерево мало три корені, кожен з яких сягав одного з трьох світів – світу богів, людей і йотунів. Отож і називали його деревом світу. Мало воно чудодійну властивість – замість соку його стовбуром тік священний мед. То був чарівний мед, що давав усьому живому вічну молодість, неабияку силу і владу над чарами.
Багато разів боги і йотуни намагалися викрасти мед. Страшні битви і війни траплялися між ними через чудодійний напій – живий сік світового дерева.
Правителем нового світу був Всебатько, король богів, великий воїн на ім’я Одін.
Прекрасний сірий кінь Одіна – Слейпнір – мав вісім ніг і біг швидше од вітру. Слейпнір носив на собі Одіна і в лютих битвах, і в тривалих та небезпечних подорожах. Коли Всебатько мчав веселковим мостом, стукіт копит його вірного коня лунав над світом і долітав навіть до холодного світу йотунів.
Переказ Ольги Бондарук
Прагнемо бути творчими читачами
1. Поміркуйте, чому давні скандинави пов’язували початок світу з льодом.
2. Перевірте запис одного з учнів: “Імір – король богів, Одін – перша жива істота на землі, Слейпнір – кінь Одіна”. Чи все тут правильно?
3. Яким ви уявляєте світове дерево?
4. Розгляньте фото статуї Одіна. Що, на ваш погляд, хотів увиразнити скульптор у цьому зображенні?
5. Підготуйте вибірковий переказ на одну з тем (на вибір): “Як постав світ велетнів”, “Діяння богів”.