Євгеній Онєгін характеристика образу
Євгеній Онєгін – головний герой пушкінського роману у віршах, дія якого розгортається в Росії від зими 1819 до весни 1825 р. Введений в сюжет відразу, без передмов і прологів.
Е. О.(гл. 1) їде в село до дядька, що занедужав, щоб застати його таким, що вже помер, вступити в спадок, два дні пона-слаждаться сільським спокоєм, а потім знову впасти в улюблений стан розчарованого денді, нудьгу. Нудьгу не здатні розвіяти навіть господарські експерименти у дусі часу; самотність скрашує тільки дружба з сусідом Володимиром Ленским, молодим поетом і свободолюбом,
); на відміну від Ленского – спочатку розчарований, але не поспішає розчарувати Владимира, що закохався в сусідку, Ольгу Ларину(гл. 2). Ленский і вводить Е. О. у будинок Лариных; сестра Ольги, Тетяна, закохується в Євгенія і відправляє йому любовний лист, “скроєний” по лекалу любовного роману, – і притому гранично щире(гл. 3). Е. О. торкнуть, але відмовляється підтримати “романну” гру.
Він поступає як благородна(саме ім’я “Євгеній” і означає “благородний”) світська людина;
Любовний сюжет, що намітився, здається розв’язаним; Е. О. продовжує жити анахоретом, наслідуючи Байрона, плаває в крижаній річці, приймає ванну з льодом; сам з собою грає у більярд “в дві кулі”, – доки не отримує через Ленского при-глашение завітати на іменини Тетяни, 12 січня 1821 р.(гл. 5). Тут, роздратований напівнепритомністю Тетяни(він продовжує “читати” її поведінку крізь романну призму і не вірить у безпосередність пориву), Е. О.
Вирішує подражнити Ленского, двічі запрошує Ольгу(яка за два тижні повинна вийти за Володимира заміж!), потім танцює з нею мазурку, вигадує їй мадригал, домагається згоди на котильйон, – чим викликає скажені ревнощі Ленского(гл. 5). На ранок через сусіда-дуелянта Зарецкого(типове літературне прізвище бретера) отримує від Ленского виклик на дуель. Отвечает-у відповідності з дуельним кодексом – безумовною згодою; потім шкодує, але пізно: “…дико світська ворожнеча / Боїться неправдивого сорому”.
Трохи не проспавши і прихопивши замість секунданта слугу-француза Гильо(ім’я співпадає з початком імені винахідника гільйотини), Е. О. являється в гай; розпочавши з 34 кроків, дуелянти сходяться; Е. О. стріляє першим – Ленский убитий(гл. 6). Е. О. вимушений поїхати в Петербург; так, ледве зав’язавшись, обривається і нитка сюжету світської повісті.
Зате любовний сюжет, після неправдивої розв’язки 4-ої глави, отримує несподіване продовження, врешті-решт відновлюючи і жанрові “декорації” світської повісті. Після тривалої подорожі по Росії(з липня 1821 по серпень 1824 р.; Москва, Нижній Новгород, Астрахань, Кавказ, Таврида, Одеса; про маршрут читач дізнається пізніше, з Уривків з Подорожі Е. О., що публікуються у вигляді “додатка” пропущеної глави до основного тексту роману). Двадцятишестирічний Е. О.
На світському рауті зустрічає Тетяну, що вийшла заміж за “важливого” генерала і стала московською княгинею. Він приголомшений зміною; закоханий без розуму; дзеркально повторюючи сюжетний “хід” самої Тетяни, відправляє їй лист, інше, третє і не отримує відповіді – лише гнів в її очах і “водохресний холод” при зустрічі в “одних зборах”. Втративши голову, Е. О. їде до Тетяни без попередження; застає її в убиральні за читанням свого листа; вислуховує слізну проповідь (“Я вас люблю <...
> Але я іншому віддана / І буду повік йому вірна”); залишається стояти “Неначе громом уражений”, – і у цей момент лунає “незапный дзвін шпор” Татьяниного чоловіка. Кульмінація замінює розв’язку; фінал залишається відкритим; читач розлучається з героєм на крутому переломі його долі(гл. 8).
Давши героєві ім’я “Євгеній” і прізвище “Онєгін”, Пушкін відразу вивів його за межі реального, життєвого простору. З часів Кантемира(друга сатира) ім’я “Євгеній” сатирично зв’язувалося з літературним чином молодого дворянина, що “користується привілеями предків, але що не має їх заслуг”. (Ср. образ Євгенія Негодяева у романі А. Е. Измайлова “Євгеній, або Згубні наслідки поганого виховання і співтовариства”, 1801.
) Прізвище “Онєгін” – так само як і “Ленский” – підкреслено “вигадана”; дворянин міг носити топонімічне(рідше – гидронимическую) прізвище тільки у тому випадку, якщо топонім вказував на його родове володіння, а великі річки не могли повністю протікати в межах родової вотчини. (По тій же моделі, висхідній до досвіду російської комедії XІX ст., але з оглядкою саме на Пушкіна, будуть побудовані прізвища Печорин у Лєрмонтова, Волгин у Бестужева(Марлинско-го) та ін.) Ледве давши героєві “літературне” прозвання, Пушкін тут же співвідніс його з живими людьми 1820-х рр.
; Е. О. знайомий з Кавелиным, він “другий Чедаев”; на дружній нозі і з автором роману(хоча образ автора, у свою чергу, лише умовно співпадає з особою Пушкіна). Але, зв’язавши Е. О. з живим життям, Пушкін відмовився проводити паралелі між його долею і долями реальних людей, “прототипів”(хоча згодом робилися спроби вказати в зв’язку з цим на А. Н. Раевского, саркастичного знайомця Пушкіна періоду південного посилання та ін.). “Другий Чедаев” відбитий в численних літературних дзеркалах, часом взаємовиключних.
Євгеній зв’язується те з авантюрним героєм роману Ч. Метьюрина “Мельмот-блукач”(що також починається поїздкою Мельмота до хворого дядька). Те з розчарованим Чайльд-Гарольдом Дж. Г. Байрона. Те з Грандисоном(таким бачить його Тетяна; автор з нею не згоден). Те з Чацким з “Лиха з розуму”. Те з Ловласом. У підтексті – з Паоло, коханим Франчески з “Божественної комедії” Данте. Те з “пиитом” з вірша “Богині Неви” М. Н. Муравйова.
Так досягається чудовий оптичний ефект; образ героя вільно переміщається з життєвого простору в літературне і назад; він вислизає від однозначних характеристик. Багато в чому це пояснюється і рухливістю авторського відношення до героя. Воно міняється не лише від глави до глави(роман друкувався окремими випусками у міру написання; задум мінявся по ходу роботи), але і в межах однієї глави. Судячи з першої з них, в Е. О. повинен був пізнаватися тип сучасного Пушкіну,(практично одно покоління!) петербуржця, що отримав домашнє “французьке” виховання, поверхнево утвореного (латинь, щоб “епіграфи розбирати”; анекдоти – тобто
Забавні випадки – зі світової історії; невміння відрізнити “ямбу від хорея”), зате що осягнув “науку пристрасті ніжної”. Е. О. спочатку “жити квапиться і відчувати поспішає”. (Розпорядок його дня в 1-ій главі повністю відповідає традиції світського проведення часу : пізніше, за полудень, пробудження, зайняття в “модному кабінеті”, прогулянка по бульвару, дружня вечеря, театр, бал.) Потім він розчаровується у всьому і холоне душею; спроби зайнятися письменством ні до чого не приводять. Е. О.
Охоплює модна англійська хвороба – сплін, російська нудьга. На початку 1-ої глави автор готовий зблизити онегинскую розчарованість з розчарованістю опозиційної молоді з круга переддекабристського “Союзу благоденствування”. (Євгеній читає Адама Смита; його байдужість до поезії урівноважена увагою до політичної економії; його модний туалет, франтовство і повесничанье по-чаадаевски віддають фрондерством.) Але до кінця глави психологічні мотивування образу міняються; розчарувавшись в насолодах світла, Е. О.
Не стає “серйозним” бунтарем; причина його томління – душевна порожнеча; його зовнішній блиск вказує на внутрішній холод; його уїдливі розмови свідчать не стільки про критичний погляд на сучасний світ, скільки про презирливість і зарозумілість. Тип “Байрона” поведінки втрачає романтичний ореол. Автор, що поспішив записати Е. О. свої приятелі, поступово дистанціюється від нього, щоб врешті-решт признатися: “Завжди я радий помітити різницю / Між Онєгіним і мною”.
Мало того, “серйозна” точка зору на Е. О. як на опозиціонера передовірена дурнуватим провінційним поміщикам, його сусідам по маєтку(десь на північному заході Росії, в семи днях їзди “на своїх” з Москви, тобто в глушині, подібній до Михайлівського) дядька. Тільки вони здатні вважати Е. О. “найнебезпечнішим” диваком і навіть фармазоном. Автор(і читач) дивляться на нього іншим, усе більш тверезим поглядом. Що, проте, в тій же мірі віддаляє автора від Е. О. – в якій і наново зближує його з підкреслено-тверезим героєм, але на іншому рівні.
Поступово до цього погляду повинна прийти і Тетяна, яка(будучи, як всяка повітова панночка, читачкою романів) сама, за допомогою своєї уяви, привносить до байдужого вигляду Е. О., – вигляд “модного тирана”, за характеристикою автора, – таємничо-романтичні риси. То він їй здається рятівником Грандисоном, то спокусником Ловласом; те демонічним розбійником, ватажком розбійної зграї, баладним лиходієм(таким він входить в її сон). Саме у такого, літературного Е. О. закохується вона без пам’яті; саме такому, літературному Е. О.