Ян Бжехва “Яйце”, “Мурашка”
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ПОЕТИЧНА МОЗАЇКА
Урок 25
Тема. Ян Бжехва “Яйце”, “Мурашка”
Мета: продовжити ознайомлення дітей із жанром вірша; дати уявлення про відомого польського поета, прозаїка й перекладача Яна Бжехву; розвинути способи і види читання, вміння передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їх вчинки, виявляти мотиви їх поведінки; виховувати любов до природи.
Обладнання: мапа світу; портрет Яна Бжехви; ілюстрації до віршів; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II.
1. Бесіда про особливості віршів
– Який розділ почали вивчати?
– Що таке вірш?
– Про що і про кого найчастіше пишуть у віршах?
– З віршами яких зарубіжних авторів ми вже ознайомилися?
2. Читання вірша С. Жупанина “Буду я природі другом”
III. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з віршами зарубіжних поетів. Послухайте їх і здогадайтесь, про кого вони.
1. Гра “Впізнай за описом”
– За описом спробуйте визначити, хто це.
Серед комах вони заслуговують на особливу увагу. Сотні величезних купин
З весни до осені тягнуть вони у гніздо мертвих жуків, мушок, метеликів, гусениць різних видів. Щохвилинно зносять два-три десятки комах, за годину їх надходить вже тисячі півтори, за день – близько двадцяти тисяч. Теплої пори й на рівному місці, навантажені здобиччю, вони рухаються із середньою швидкістю 1 м/хв. Площа їхнього полювання навколо мурашника перевищує двісті тисяч квадратних метрів. Вони знищують мільйони шкідливих для лісу комах. (Мурахи)
– Який це опис – художній чи науковий? Чому?
2. Робота над загадками
– Із будиночка малий гість вийде
І ніколи більше туди не зайде. (Яйце і курча)
– Гніздо луб’яне, саме кістяне, а вийде живе. (Яйце, курчата)
IV. Усвідомлення і вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя про Яна Бжехву (справжнє ім’я – Ян Лесман)
2. Опрацювання твору Я. Бжхеви “Мурашка”. Читання вірша вчителем
1) Словникова робота.
Коновка – те саме, що відро, цеберка.
Сльота – хмарна, сира погода.
Коркоші – плечі.
2) Читання твору учнями, його аналіз.
– Назвіть усіх героїв вірша, які мали везти стіл. Яких причин вони шукали, щоб відмовитися?
– Як на вашу думку, чому саме мурашка не злякалася роботи?
3) Різновиди читання.
А) Читання “буксиром” у парі із сусідом по парті.
Б) Гра “Хто швидше?”.
– Знайдіть у вірші дієслова, які використав поет, для того щоб показати які дії виконували дійові особи.
В) Читання “Незнайко”.
Діти хвилинку готують якийсь рядочок вірша для гри, а потім пропонують його товаришам.
4) Робота за малюнком підручника.
– Знайдіть рядки з вірша, які підходять до ілюстрації.
5) Виразне читання вірша.
– Поміркуйте, чи не трапляється подібних ситуацій у нашому житті?
3. Опрацювання твору Я. Бжехви “Яйце”
1) Робота над заголовком.
– Поміркуйте, яким може бути текст з такою назвою – науковим чи художнім. Про кого в ньому буде йтися? Доведіть свою думку.
2) Читання вірша вчителем.
– Послухайте і скажіть, чи правильними були ваші припущення.
– Який це текст за метою висловлювання?
3) Словникова робота.
Вередує
На твердо
Упирається
Що качине
Зварилось
Мені за вузько
Стверджує
Що від гуски
4) Читання вірша мовчки.
– Чому курці доводилося хвилюватися за своє яйце?
– Чим схожа курка на всіх інших мам?
– Розкажіть, як яйце відповідало на мамине зауваження.
– Яку рису характеру висміює автор?
– Чи доводилося вам в житті бачити упертих дітей? Як ви долаєте свою упертість?
5) Вправи на розвиток швидкого читання.
А) Вибіркове читання.
– Виберіть слова, які характеризують яйце за ознакою.
– Які слова характеризують його за дією?
Б) Найдіть і прочитайте найдовше і найкоротше речення.
6) Робота за малюнками.
– Уважно розгляньте ілюстрацію до вірша.
– Яким зображено яйце?
– Якою зображено курку?
– Які почуття викликає у вас малюнок (спокою чи тривоги)?
7) Виразне читання вірша.
V. Підсумок уроку
– Із творами якого поета ви сьогодні ознайомилися?
– Чим вони подібні?
– Чим різняться?
– Які з прочитаних творів ви хотіли б вивчити напам’ять? Чому?
– А закінчити наш урок хочу віршем Оксани Сенатович:
У сльоту, і в час негоди,
І в погоду, друже мій,
Серцем, слухати зумій
Звуки рідної природи,
Звуки дивні, голоси
Незвичайної краси.