Втрачений секрет сімейного щастя (за драмою Ібсена “Ляльковий дім”)

Генрік Ібсен був людиною суворої, але щирої вдачі, його завжди приваблювали добрі, відверті люди, які вміли кохати і жертвувати заради інших своїм добробутом. Саме тому норвезький митець намагався висвітлити реальні соціально-психологічні проблеми.

Його драма “Ляльковий дім” поставила перед численними читачами та глядачами важливі питання: як жити, кохати, якими бути? Ібсен підняв завісу над побутом сім’ї, щоб розібратися в секреті справжнього щастя родини. Бо від цього, на думку письменника, залежить гармонія світу взагалі.

Головна

героїня п’єси Нора вбачає сенс свого життя в любові до чоловіка та дітей. Вона щиро вірить, що в її домі панує гармонія і щастя, бо вони з Торвальдом по-справжньому кохають одне одного. Чому ж тоді Ібсен називає дім Хельмерів “ляльковим”?

Вісім років минуло відтоді, як Нора підробила підпис свого померлого батька, щоб позичити грошей у людини невисокої моралі – Крогстада. Треба було вилікувати свого чоловіка від тяжкої хвороби. Жінка нічого не сказала про це вдома. Її таємниця – це її радість, доказ вірного кохання. Але у двері Хельмерів постукала біда. Крогстад шантажує бідну жінку,

сподіваючись отримати високу посаду в банку її чоловіка. Лист Крогстада до Торвальда не тільки розкриває таємницю дружини, а й показує, хто є хто. Дізнавшись про жінчині борги, Торвальд починає непокоїтися про те, щоб його добропорядна сім’я не стала приводом до пліток і скандалів.

Злякавшись за власне майбутнє, він заговорив з дружиною як із злочинницею. Торвальд переживає не за Нору. Його непокоїть те, як зберегти імідж родини. Крогстад забирає листа. І Торвальд, зрадівши такому фіналу, стискає дружину в обіймах. Але Нора вже не та. Вона збагнула, що, прагнучи сімейного щастя, пожертвувала найдорожчим: правдою, своєю гідністю. “Лялечка” в руках Торвальда, вона не помітила, як втратила себе у самій собі.

Дім, який будують на брехні, не є справжнім. Він не встоїть перед натиском долі. Ситуація, в якій опинилась молода жінка, трагічна, але справжньою трагедією є її життя. На запитання заспокоєного Торвальда, чи повернеться вона до нього, Нора рішуче відповіла: “Для цього повинно статися чудо із чудес, щоб співжиття насправді стало шлюбом”. Хельмер намагається утримати дружину, нагадуючи їй про “обов’язок перед чоловіком і дітьми”. Але у відповідь чує, що вона не тільки дружина і мати, а передусім людина.

Співчуваючи своїй героїні, Генрік Ібсен наголошує, що люди повинні бути щирими, добрими. Тільки тоді буде віднайдено втрачений секрет сімейного щастя. Із п’єси видно, що цей секрет треба шукати не окремо, а разом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Втрачений секрет сімейного щастя (за драмою Ібсена “Ляльковий дім”)