Вивчення повісті Чарльза Діккенса “Різдвяна пісня у прозі”
Сьогодні ми ознайомимося з видатним англійським письменником XIX ст. Ч. Діккенсом. Упродовж кількох уроків ми здійснимо уявні мандрівки у часі: побуваємо в Англії часів Діккенса, зазирнемо до контори Ебенезера Скруджа та відсвяткуємо Різдво з родиною Кретчитів. 7 лютого 1812 року у подружжя Джона та Елізабет Діккенс народився син Чарльз. Його батько був чиновником морської скарбниці, тож не міг похвалитися ні багатством, ні знатним родом. Спочатку родина жила в достатку. В теплі літні дні влаштовувалися пікніки, катання на річці, вечорами –
Але це не допомогло. Батько потрапив до боргової в’язниці. Для сім’ї почалися чорні дні. Чарлі був змушений залишити школу і працювати на фабриці вакс/!. Учень. Щасливе дитинство Діккенса було зруйноване банкрутством та арештом батька. З десяти років хлопець був змушений працювати, щоб заробляти на прожиття. Про 12-16 годин праці на лондонській фабриці вакси, де Чарлі наклеював ярлики,
Діккенс займається самоосвітою, працює в юридичній конторі, судовим репортером. Через деякий час Він посів чільне місце серед англійських журналістів 1883 року в газеті “Мансли магазин” з’явилось йоге перше оповідання, підписане дивним ім’ям “Боз” ( це було жартівливе прізвисько його молодшого брата. “Нариси Боза” стали популярними. Так в англійській літературі з’явилося нове ім’я: Чарльз Діккенс. Попереду були важкі роки праці, слава, яку принесли роман1,” “Пригоди Олівера Твіста”, “Записки Піквікського клубу”. “Домбі і син”, “Девід Копперфілд” та ін. Так, на життєвих дорогах Ч. Діккенса було багато перешкод, але він був упевненим, що добре і розум мусять здолати зло. Саме тому вже у зрілом, віці, коли письменник став автором багатьох знаменитих романів, подарував своїм читачам чарівну казк. про добрі почуття і спогади, які можуть навіть “жмикру та” перетворити на добру і лагідну людину.
В Англії існувала традиція: перед Різдвом у пресі публікували Твори на різдвяну тематику, Діккенс теж написав збірку “Різдвяні оповідання”, що побачила світ у 1843 році, У ній відбилися погляди автора на суспільство. Сам письменник розглядав цей твір як соціальну програму, як заклик до єднання багатих і бідних. Одне з оповідань збірки називається “Різдвяна пісня у прозі” і має підзаголовок “Святвечірнє оповідання з привидами”.
Вчитель. Діккенс писав: “Я вірю і маю намір вселяти людям віру в те, що на світі існує прекрасне”. Переконатися в цьому ми зможемо, читаючи та аналізуючи “Різдвяну пісню у прозі”.
Різдво – особливе свято. Ми чекаємо його щороку з надією на радість. Цієї пори на вулиці горять святкові вогні, у крамницях продаються блискучі іграшки, а в наших домівках готується святкова вечеря, І коли над землею сходить різдвяна зірка, а на ялинці запалюються запашні свічки, здається, що зараз трапиться диво…
СКРУДЖ Риси характеру і поведінка
Зовнішність
“Постать немов його заморозилась”; “ніс загострився”; “щоки поморщились”; “хода стала скутою”; “очі почервоніли”; “тонкі губи посиніли”; “голос хитрий та прикрий скрипів”;
“холодний іній лежав у нього на голові, на бровах і на сухім підборідді”.
“Жмикрут”;
“умів схопити людину як кліщами, придушити, скрутити”; “старий грішник”; заздрісний, жадібний ; “твердий, як кремінь”; “ніяке кресало не могло викресати з його благородної іскри”;
“скритий, потайний, як той слимак”; “холоду душі”.
Зображення життя Скруджа на по чатку твору
“Скрудж всюди носив з собою холод…” “Ніяка спека не могла зігріти Скруджа, ніякий холод ІЗ морозив його…”
“Не було вітру жорстокішого за Скруджа, снігу упертішого, дощу такого невблаганного, як Скрудж. Злива, град, сніг, сльота мали тільки одну кращу за нього прикмету, – вони бувають часами щедрі, а Скрудж – ніколи”.
Висновок. Отже, привид Марлі з’являється не випадково. Він не тільки лякає Скруджа, а й дає йому можливість стати на шлях змін, поки ще не пізно, поки він назавжди ще не втратив змогу творити добро, поки у нього є шанс врятувати душу від вічних страждань, повернутися до християнських цінностей: милосердя, любові, прощення, добра. Саме для цього автор використав фантастичні елементи оповіді.
Зверніть увагу на те, що автор змалював нам життя доброї бідної родини Кретчитів, які шанобливо і щиро святкують Різдво.