“Відображення прагнення народу до національної самостійності і волі в поемі Івана Франка “Мойсей”
Основною темою творчості одного з найбільш відомих і прославлених українських літературних діячів Івана Франка є боротьба українського народу за незалежність і самостійність. З урахуванням українських особливостей, які Іван Франко ввібрав мало не з молоком матері, у своїй поемі “Мойсей” він зміг продемонструвати боротьбу ізраїльського народу за свою самостійність, а також ряд істотних проблем, пов’язаних з цим: високу важливість слова, громадянську усвідомленість, народний розвиток і важливість ролі вождя в народному русі.
Як
Безумовно, вся ця історія написана не стільки про ізраїльтян, скільки про українців. Кожен уважний читач зверне на це увагу ще в пролозі поеми, адже там міститься інформація про те, що автор жалкує щодо долі тодішньої України, окремі частини якої тоді входили до складу Австро-Угорщини та царської Росії. Тому український народ був приречений точно на такий же пошук власний землі, тобто на боротьбу за возз’єднання власної нації в рамках однієї держави. Само собою зрозуміло, робити це ніколи не буває просто. Але у випадку з українцями проблема була не лише в тому, що інші держави не хотіли розлучатися зі своїми складовими частинами, а й у тому, що самі українці не завжди були наділені такою необхідною в цій нелегкій справі вірою в свій остаточний успіх. На думку Івана Франка, українському народу не вистачало відчуття власної гідності і безумовної рішучості для отримання того результату, якого всі представники народу і бажали.
Історичний розвиток таки призвів до результату, прагнення до якого описував у своїй поемі Іван Франко. У той же час варто із сумом констатувати, що і сьогодні ця поема своєї актуальності не втратила. Українцям так само бракує почуття національної гідності і рішучості в прояві своєї національності для остаточного і безповоротного становлення України у якості єдиної нації.