Весна, березень: опис природи навесні

Природа навесні. Березень

Березень-Протальник. Весна наступає, сонця додає. Сніжні завали починають танути від перших проміннячок тепла. У таловинах з’являються перші квіти – проліски. І місяць одержав ім’я – Протальник. Настав час водити хороводи й весну червону зустрічати.

Березень: перші промені

Опис природи провесни (І – ІІ тиждень).
От і довгі морози переміняються довгоочікуваним весняним теплом. Сніг ще довго буде лежати на холодній землі, а крижані вітри ще не один раз нагадають, що зима хоч і ослабнула, але

не здалася. Уже незабаром яскраве березневе сонце почне пригрівати поступово землю, зігрівати своїми променями остиглий за довгу зиму повітря. Температура повітря ще довго буде негативної в нічні й ранкові годинники, але вдень під впливом зігрівальну зледенілу землю променями, він потроху почне прогріватися до 0° і вище.

Провесною природа ще спить. Перші сонячні промені ще слабкі, середня температура місяця майже зимова -5°. Сніг покривається вологою грязьовою кіркою, на рівних ділянках землі розростаються таловини. Природа навесні причаїлася чекаючи зламу зими, у березні в сонячну погоду на небі почнуть

збиратися перші купчасті хмари, а в негоду можливий мокрий сніг з дощем. Незабаром прилетять птаха й рознесуть весняні нотки по всьому лісу

Початок березня в народному календарі

“Лютий сильний заметіллю, а березень – капеллю”

Весна в природі просвічується на кожному кроці, стає чутно веселе цвірінькання горобців, а небокрай стає ясн і чистим, де поступово, опускаючись із висоти холодного неба, починають кучеваться хмари. По народному календарі, помітна дата в описі природи весни – 6 березня, коли Тимофій-Весновей вдихає неї в землю. Починаючи з 12 числа до нього приєднується в допомогу Прокіп, колеистие зі снігу дороги, що руйнуються теплом, уже 13 березня в дружній компанії з Василем-Капельником підводять зимовище до перелому. 14 березня відзначається як день зустрічі весни червоної. Євдокія по юліанському календарі із цього дня починає весну. Березень набирає свою силу, тепер уже активно пручаючись морозам і північним вітрам, хоча вони ще довго будуть тримати природу в крижані оковах.

Березень: опір зимі

Опис весняної природи березня (ІІІ – ІV) тиждень.
Весняним рівноденням уважається 14 березня. Саме в цей день у кожний будинок приходить весна. У старорусские часи із цього дня по календарі починався рік, на Русі зустрічали новолетье. Це вже потім рік почали відраховувати з вересня. Сніг усе ще лежить заметами уздовж доріг і місцями він ще сліпуче блищить на сонце, але усе більше захоплює сніжні покриви волога кірка, усе більше тендітними стають затягнуті по ранках тонким льодом калюжі, що відтають до полудня під впливом сонячних променів. Хмари на небокраї стають купчастими, крізь них яскраво чистим світлом проникають веселі промені березневого сонця.

Береза й клен починають сокодвижение, покриваючись безліччю довгих бурульок. До кінця березня танення снігів переходить у теперішнє повіддя. Усюди чується дзенькіт весни, розноситься захід весняної природи лісу. Прилітають жайворонки, прилітають шпаки. Ліс оживає від першого по-справжньому голосного співу птахів. Повітря ще як і раніше холодний, часом трапляються сніжні заметілі. Але як би сильної не була метелиця з неприємним мокрим снігом, непогода швидко йде й знову прорізають небо яскраві, лоскітливі проміннячка сонечка.

Друга половина місяця в народному календарі

“Побачив шпака – так і знай: весна в ганку”

У багатьох поетів, художників, прозаїків часто можна зустріти опис весни в природі із прильоту граків. Проробляючи довгий шлях, граки прилітають у другій половині березня. Зразкова швидкість пересування зграї граків – 50 км/доба. Граки прилітають тільки із приходом весняного тепла, у наших рідних краях, удень зустрічі граків уважали 17 березня. Слідом підходить день Конона-Городника, по цьому дні можна було пророчити, яке очікує нас літо.

За граками прилітають жайворонки – 22 березня. Знову ж дата умовна й зовсім не означає точний час прибуття жайворонків за розкладом, але приблизно в ці дні у весняному лісі вже можна почути радісне дзвоніння птахів, що повернулися. Цей день весни називали дивним ім’ям Сороки. Передостанній день березня – Олексій – з гір потоки води. Ще небагато й проллє дощ.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Весна, березень: опис природи навесні