УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. “А ВЖЕ ВЕСНА, А ВЖЕ КРАСНА…”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 80. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. “А ВЖЕ ВЕСНА, А ВЖЕ КРАСНА…”
Мета: розширити знання учнів про весну; збагатити їхнє уявлення про красу природи, життя тварин навесні; розвивати уяву, вміння передавати під час читання настрій твору; збагачувати словник образними висловами; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Котик мишку наздогнав
І сказав: м’яв!
А
Дуже ніколи мені.
2. Робота над чистомовкою
Іли-іли-іли – гуси на лужку присіли.
Али-али-али – потім травку пощипали.
Или-или-или – у водиці лапки мили.
Ою-ою-ою – гелготали між собою.
3. Гра “Озвуч малюнок”
Учитель демонструє предметні малюнки, а учні озвучують їх.
Немовля – а-а-а-а.
Мишка – пі-пі-пі.
Півень – ку-ку-рі-ку-у-у.
Коник – іго-го-о-о.
Жабка – скре-ке-ке-е-е.
Тигр – р-р-р-р.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Все навколо зелениться
І дерева, і травиця.
Прилетіли
Вилізли комашки.
Тепла, сонячна, ясна
В гості йде до нас… (весна).
– Коли надворі тане сніжок, біжать веселі струмочки, на деревах набубнявіли бруньки, повертаються з вирію птахи, то це означає, що до нас прийшла весна.
Отже, тема нашого уроку “А вже весна, а вже красна…”.
IV. РОЗГЛЯДАННЯ КНИЖКОВОЇ ВИСТАВКИ
– Які книги ви бачите на нашій книжковій виставці?
– Які малюнки на обкладинках?
– Які з цих книжок ви прочитали?
– Хто автори цих книжок?
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. Веснянки
– Колись давно ще наші прадідусі і прабабусі веселими піснями, які називаються веснянками, закликали весну.
– Які веснянки ви підготували?
Робота в групах
Учні розказують підготовлені ними веснянки.
2. Олена Пчілка “Діточкам”
– Куди автор кличе діток?
– Чому так мило і любо?
– Які квіти ростуть у садочку?
– Які тварини є у садку?
– Як описується сонечко?
3. М. Лучук “Березень”
– Як називається перший весняний місяць?
– Які образні вирази вжито у вірші?
– З яким місяцем боровся березень?
– Хто переміг?
Фізкультхвилинка
VI. ЧИТАННЯ ТА ОБГОВОРЕННЯ ОПОВІДАННЯ “ВЕСНЯНІ ПТАШКИ” (за М. Ішуніною)
– Про яких пташок прочитали в оповіданні?
– Які пташки прилітають першими?
– Що ви дізналися про ластівок?
– Чого людям можна повчитися у ластівок?
Гра “Ти – мені, я – тобі”. Робота в парах
Учні ставлять одне одному запитання за змістом прочитаного.
VII. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ Ю. СТАРОСТЕНКА “СМІЛИВА ЗОЗУЛЬКА”
1. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
2. Тестування
1) Коли з вирію повертається зозулька, ліс і гай:
А) зелений;
Б) голий.
2) На листочок виповзає:
А) мухоловка;
Б) гусінь.
3) Про яких птахів йде мова в тексті:
А) зозульку, гусінь, синицю;
Б) зозульку, повзика, мухоловку, синичку.
4) Зозуля – це:
А) перелітний птах;
Б) зимуючий.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Чого навчають твори, розглянуті на уроці?
– Ключ журавлів, повертаючись з вирію, приніс нам листа. Дозвольте його зачитати.
Любі діти, всі пташки вас просять під час прогулянок не руйнувати наші гнізда, не чіпати яєчок. Бо ми – ваші пернаті друзі. А шпаки просять виготовити шпаківні і повісити їх у своїх садочках.
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Країна дитячих журналів”.