У твоєму середовищі
Люди звикли жити серед собі подібних – у соціальному середовищі. Тому й утворюються місця, де скупчені домівки людей. Залежно від особливостей їх можна поділити на села, селища і міста. Передусім, ці утворення відрізняються кількістю мешканців: села є меншими, ніж селища і значно меншими, ніж міста. Кожне з цих поселень має свої особливості. Села більш наближені до природи, але життя в них передбачає більші фізичні навантаження й умови там здебільшого далекі від комфорту. Міста ж є більш промисловими зонами, але, завдяки роботі комунальних
Дані типи поселень відрізняються також типом будівель. У селі майже всі будинки є приватними, одно-, дво-, або рідше – триповерховими, а забез печення житлових умов переважно є проблемою господаря. У містах же переважають багатоповерхові будинки, де приватизовані лише квартири, а власне будинки належать комунальним господарствам, які й організовують електро-, газо-, водо – та теплопостачання, надають інші житлові послуги. У селищі ж є і приватні, і комунальні будинки,
Слід пам’ятати, що зазначені вище комунальні послуги пов’язані з певною небезпекою. Наприклад, пошкодження електромережі може викликати як травмування і навіть смерть людини, так і пожежу, яка може зруйнувати будівлю і залишити мешканців без даху над головою. Пошкодження електромережі може бути викликане як природними стихіями, так і нехтуванням правилами експлуатації електромереж. Інший приклад – пошкодження системи газо – та водопостачання. Природний та зріджений газ є дуже небезпечною речовиною, вона може спричинити навіть вибух при наявності іскри. Щоб запобігти трагедії, слід не допускати витоку газу. Небезпека водопостачання пов’язана із порушенням цілісності системи водогону. Наслідки цього можуть бути неприємні – втрата привабливого вигляду майна, затоплення сусідів, що тягне за собою додаткові матеріальні витрати. Може трапитися й інша надзвичайна ситуація – руйнування будівель. Такий випадок може бути пов’язаний із дією стихійних проявів природи (землетруси, повені, смерчі, урагани, буревії тощо). Але частіше таке може трапитися через самовільне перепланування особистих помешкань без дозволу відповідних архітектурних та комунальних установ. Руйнування будівлі є закономірним явищем, якщо вона стара. Тому, щоб запобігти негативним наслідкам, комунальні установи стежать за дотриманням терміну служби будівель.
Крім житлових будівель, у населених пунктах, особливо в містах, є й про мислові підприємства – заводи, фабрики, електростанції тощо. На цих підприємствах може трапитись аварійна ситуація, яка завдасть шкоди здоров’ю значної кількості людей, що перебувають у момент аварії недалеко від підприємства. У таких випадках спеціальними службами використовуються заздалегідь розроблені плани дій, щоб звести до мінімуму негативні наслідки. Такі плани часто передбачають застосування різноманітних механізмів інформування населення (по радіо, через гучномовці, по телебаченню, за допомогою переривчастих гудків підприємств, сирен тощо). Іноді може виникнути потреба в евакуації населення. У такому разі не слід панікувати і обов’язково потрібно виконувати всі вказівки рятувальних служб. Як вже згадувалось раніше, при виникненні аварійних ситуацій відповідні рятувальні служби інформують населення про те, до яких заходів слід вдаватися в конкретній ситуації. Але всім громадянам необхідно знати, які засоби захисту під час надзвичайних ситуацій треба використовувати. Наприклад, при захисті шкіри слід використовувати одежу з натуральних тканин. Для захисту органів дихання – спеціальні засоби, такі як протигаз, респіратор, марлева пов’язка.
Слід також знати, як діяти у разі ураження людини електричним струмом. У такому випадку потрібно за допомогою предметів, виготовлених із гуми чи пластмаси, відсунути електричне джерело від ураженої людини і терміново викликати лікаря.
У разі потрапляння хімічних речовин на шкіру та очі слід негайно вдатися до заходів із очищення їх водою (окрім ситуації з ураженням негашеним вапном), після чого потрібно звернутися за допомогою до медиків. При отруєнні хімікатами додатково необхідно забезпечити людині свіже повітря і позбутися забрудненого одягу.
Отже, треба бути обережним і зважати не те, що зовнішнє середовище людини може спровокувати виникнення безлічі непередбачених ситуацій, які можуть бути небезпечними для життя і здоров’я людей. У разі їхнього виникнення слід не панікувати, а поводитися відповідно до ситуації.