У ФАНТАСТИЧНИХ БАРВАХ
РОЗДІЛ 2 У ФАНТАСТИЧНИХ БАРВАХ
Літературний багаж. Які фантастичні твори ви читали? Назвіть характерні ознаки літературної фантастики. Чим вона цікава?
“Машина часу є в кожного з нас” – цей вислів видатного англійського письменника-фантаста Герберта Джорджа Уеллса можна вважати його гаслом. Натхнена новітніми відкриттями науки й техніки творча уява Уеллса народжувала яскраві, вражаючі картини прийдешнього, що нерідко згодом справджувалися. Чимало передбачених письменником відкриттів у царині біології, хімії, генетики,
Майбутній фантаст народився 21 вересня 1866 р. в містечку Бромлі, що неподалік від Лондона. Батько його був дрібним крамарем, мати – економкою. Багатодітна сім’я жила в злиднях, тож що таке бідність, Уеллс знав з дитинства.
У п’ять років Герберт пішов до школи. Він був здібним і старанним учнем, але невдовзі перелом ноги надовго прикував його до ліжка. Саме тоді хлопчик по-справжньому полюбив читати. Він навіть хотів стати письменником, щоправда, потяг до літературної творчості поступався мрії про кар’єру вченого. Тим часом у гіркій реальності вже з чотирнадцяти
Зрештою на кмітливого й обдарованого хлопця звернув увагу директор місцевої школи. За його сприяння Уеллс наполегливо займався самоосвітою, а відтак вступив до Імперіал-коледжу при Лондонському університеті – вищого навчального закладу, який готував викладачів природничих і точних наук. Там Герберт потрапив до лабораторії Гекслі – авторитетного ученого-фізіолога, учня Ч. Дарвіна. То була неабияка удача: юнак здобув грунтовну освіту і ще до закінчення коледжу мав два вчених звання з біології. До речі, першою книжкою Уеллса став підручник з біології, що витримав п’ять перевидань і дотепер зберігає свою навчальну цінність.
На початку 1890-х років Герберт захопився журналістикою. Він розповідав читачам про новинки наукового й суспільного життя, якими ряснів злам століть, і разом з ними сподівався на здійснення найзаповітніших мрій людства. З тих журналістських спроб постала ідея створення циклу науково-фантастичних романів.
Перший твір циклу – “Машина часу” – вийшов друком 1895 р. і мав приголомшливий успіх. Читачі захоплено стежили за дивовижними пригодами мандрівника в часі, який побачив жахливі зміни, що нібито відбулися з людством у майбутньому. Так Уеллс став відомим письменником. Надалі він видав низку романів, що увійшли до скарбниці світової літератури, як-от: “Острів доктора Моро” (1896), “Невидимець” (1897), “Війна світів” (1898), “Перші люди на Місяці” (1901) тощо. Основними темами творчості Уеллса є взаємозв’язок науково-технічних досягнень і моральних цінностей людини, цивілізаційного розвитку й суспільного благополуччя.
Цікаві подробиці
Уеллс мав двох синів і був хорошим батьком. Він проводив з дітьми багато часу, вигадував для них чудернацькі історії та цікаві ігри… Своє бачення світу дитинства письменник відобразив у фантастичній новелі “Чарівна крамниця”.
Саме так у тогочасному Лондоні називалося чимало звичайнісіньких магазинів, де продавали іграшки. Однак у творі Уеллса крамниця стає справді чарівною, адже власник її – чарівник. І щоб показати, як по-різному діти й дорослі сприймають світ, як по-різному ставляться до дивного й незвіданого, він розпочинає досить повчальну гру з Джипом1 та його батьком. Так звичайне відвідування крамниці іграшок набуває філософського змісту.
Уеллс був надзвичайно багатогранною особистістю: письменник-фантаст, публіцист, учений, політик, викладач, громадський діяч. Його працездатність вражала сучасників. Так само вражає і обшир творчої спадщини митця: сорок романів, низка оповідань, кіносценарії, статті, нариси на політичні та соціальні теми… Науково-фантастичні твори письменника неодноразово було екранізовано, а радіовистава за романом “Війна світів” навіть викликала паніку в США, де люди повірили в реальність нападу марсіан.
Перед Другою світовою війною Уеллс з гіркотою зауважив, що реальність почала наслідувати сюжети його книжок і готова замінити вигадку. В останні роки життя великий фантаст застерігав: “Земля перестала бути безпечним притулком для людей”. Ці слова не втратили своєї пророчої сили й нині.
1Г. Уеллс назвав цього героя на честь свого сина.
Перевірте себе
1. Які факти з життя Г. Уеллса ви запам’ятали? Які риси характеру допомогли письменнику стати визнаним у світі фантастом?
2. Як Уеллс прийшов у літературу?
3. Яке значення у творчій долі письменника мала наукова діяльність?
4. Дж. Прістлі, англійський романіст і театральний режисер, зауважив: “Хто такий містер Уеллс насправді, сказати неможливо – надто він багатогранний”. Поясніть, у чому виявилася багатогранність вдачі видатного фантаста.
5. Схарактеризуйте письменницьку спадщину Уеллса. Які твори принесли йому всесвітню славу?
6. Дослідник творчості видатного фантаста Ю. Кагарлицький зазначав, що “Уеллса можна було назвати істориком майбутніх тисячоліть”. Що, на вашу думку, він мав на увазі?
7. Теми проектів. “Виклики законам природи та їхні наслідки в романі Г. Уеллса “Острів доктора Моро””; “Проблема відповідальності вченого за наслідки наукових відкриттів у романі “Невидимець””; “Екранізації творів Г. Уеллса”.
Перед читанням. Читаючи новелу Уеллса, зверніть увагу на те, як сприймають чарівну крамницю та дива, які в ній відбуваються, батько і син.