Твір за поемою Т. Шевченка “Гамалія”

Познайомтесь із Гамалією. Це кремезний чолов’яга, тому що він ватажок. Але не піратів Карібсь-ких островів, а запорозьких козаків. Не схожий він ні на Термінатора, ні на Рембо, ні на чудернацьких героїв Джекі Чана. Він звичайний українець у широких шароварах з шаблею за поясом. Давайте розглянемо, про що йдеться мова у поемі. На початку XVІІ ст. козаки здійснювали походи в Туреччину як відповідь на напади турецько-татарських війск на Україну, під час яких вороги грабували населення, брали людей в полон для продажу в рабство. В поемі “Іван Підкова”

Шевченко дає тільки картину початку походу, а вже в “Га-малії” відтворюється весь похід, бій в Царгороді, повернення козаків з перемогою на Батьківщину. Шевченко в поемі не вихваляє завоювання турецьких земель, не обстоює пригноблення турецького народу. Він не для того її писав, щоб нащадки швиденько хапали ножі й топори та йшли повторювати “подвиги” козацькі. Ні, метою козацького морського походу, на думку поета, є визволення бранців. Ця поема перейнята глибоко патріотичною ідеєю. Ко-заки-бранці полон вважають ганьбою і нетерпляче чекають визволення. Козаки-запорожці на чолі з отаманом
Гамалією вирушають у сміливий морський похід на Царгород (Стамбул) для визволення своїх братів.

А бранці сидять собі та й пісню співають, тужать за рідною землею, вірять, що порятунок прийде з України, що там “раду радять, як на турка стати”:

“О милий боже України! Не дай пропасти на чужині, В. неволі вольним козакам. А у відповідь їм козаки-запорожці теж пісню співають. Але не просто співають, а вже пливуть на байдаках визволяти своїх братів. І співають хоробрі козаки: “Не кишені трусить, їдем різать, палить, Братів визволяти”. Хто ж такий все-таки Гамалія? Це узагальнений образ козацького ватажка. В історії відомо кілька діячів з цим прізвищем, але походів на Туреччину ніхто з них не очолював. Ватажок у поемі подається у тісних взаєминах з козацтвом. Він завжди серед запорожців, завжди там, де найбільш потрібний. Запорожці пливуть у Туреччину, і “попереду Гамалія байдаком керує”. У Скутарі – передмісті Стамбула – він у самому пеклі бою. Під час повернення пливе останнім: “позад завзятий Гамалія: орел орлят мов стереже”. Гамалія здобував славу “на весь світ великий, на всю Україну”.

Щоб вам легше було писати твір, складемо план: Поема “Гамалія” – продовження історичної тематики в творчості Т. Шевченка.

Гамалія – козацький ватажок.

Туга бранців за Батьківщиною. “Попереду Гамалія…”. Завзятість і хоробрість козацького ватажка. Пісня про Гамалію. Возвеличення Гамали. Дорога додому.

Патріотичність поеми Т. Шевченка.

У вступі відзначте, що Шевченко не вперше звертається до історичної тематики. Навіть про визвольні турецько-татарські походи пише не вперше. Основну частину ви пишете за планом. Щоб допомогти собі, випишіть кілька цитат про Гамалію. Наприклад:

Попереду Гамалія Байдаком керує. Або: Гамалія по Скутарі – По пеклу гуляє, Сам хурдигу розбиває, кайдани ламає. Або: Слава тобі, Гамаліє… Що не дав ти товариству

Згинуть на чужині! У висновку можете написати про вільний дух українського народу, зокрема козацтва, про його патріотизм.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір за поемою Т. Шевченка “Гамалія”