Таємниці золотого жука (за повістю Е. По “Золотий жук”)
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС
ІІ семестр
ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ
УРОК № 57
Тема. Таємниці золотого жука (за повістю Е. По “Золотий жук”)
Мета: викликати інтерес до твору-детективу, перевірити знання тексту повісті “Золотий жук” в ігровій формі, проводити літературні паралелі; розвивати допитливість, спостережливість; виховувати прагнення постійно розвивати свої інтелектуальні здібності.
Обладнання: текст повісті Е. По “Золотий жук”, картки з ключовими словами, зашифрована тема, картки
Тип уроку: урок позакласного читання.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
– Вдома ви прочитали повість Е. По “Золотий жук”. Сьогодні ми проведемо урок-бесіду за змістом цього твору. Але ми не можемо розпочати розмову, не знаючи її теми, бо вона зашифрована. Хто зможе розгадати цю загадку?
– А тепер розташуйте аркуші на дошці так, щоб тему було добре видно (опустіть нижче аркуші зі складами). Отже, тема уроку звучить так: “Таємниці золотого жука”. А метою нашого уроку буде розгадування всього,
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь про письменника
– Які цікаві факти з життя письменника вам відомі?
– Не зазнав слави за життя.
– Не був щасливим в особистому житті, був бідним.
– В США існує премія імені Е. По, яку присуджують за найкраще детективне оповідання року.
– Іменем Е. По відкривається історія літератури США.
– Які твори за жанром писав Е. По?
– Чи лише прозу писав Е. По?
Читання підготовленим учнем вірша Е. По “Ельдорадо” (Ельдорадо – легендарна країна золота й коштовного каміння, яку шукали в Америці іспанські завойовники.)
Молодий та стрункий
Вершник мчав навпрошки,
В дощ і спеку прямуючи радо,
Їхав поночі й вдень,
Ще й співав він пісень,-
Прагнув землю знайти – Ельдорадо.
Скільки років блукав,
Що вже й сивий він став,
Вже утратив і силу, й принаду,
Скрізь об’їздити встиг,
Та в блуканнях отих
Не знайшов він землі Ельдорадо.
На котрімсь із шляхів
Раз він привида стрів,-
Може, в нього він знайде пораду:
“Чи не знаєш хоч ти,
Де я зможу знайти
Землю ту, на ім’я Ельдорадо?”
Каже привид: “Поглянь,-
Там, де обрію грань,
Видко гір нерухому громаду;
Отуди твоя путь,
Щоб аж їх перетнуть,
Якщо хочеш знайти Ельдорадо!”
– Як ви вважаєте, чи знайшов своє Ельдорадо письменник? (Ні, на відміну від головного героя його повісті “Золотий жук”.)
– Тепер біографія письменника Е. По для нас зовсім не таємниця.
2. Виявлення читацьких вражень учнів
– Ваші враження від прочитаної повісті.
– Які герої сподобалися? Чому?
– Які ситуації викликали посмішку?
– Що вразило вас у прочитаному?
3. Робота над текстом
“Чи уважний ти читач?” (перевірка знання тексту).
1) Відредагуйте речення з фактичними помилками.
Робота в парах. Аналіз виконаного завдання.
“Виправ помилку”
№ 1 Головний герой оповідання “Золотий жук” – Генрі Легран | № 2 Легран оселився на Салівеновому острові поблизу Чарльстона у штаті Північна Кароліна |
№ 3 Джупітер вірно служив своєму хазяїнові тому, що той йому добре платив | № 4 Легран захворів, бо жук укусив його в голову |
№ 5 Оповідач дуже добре розумів Леграна, на відміну від Джупітера | № 6 Героям не вдалося відразу знайти скарб, тому що оповідач переплутав праве око з лівим |
№ 8 Джупітер був найспокійніший з усіх героїв, коли вони побачили скарби | № 7 Оповідач кинувся було танцювати, коли зрозумів, у чому його помилка |
№ 9 Легран першим помітив, що намальований жук схожий на череп | № 10 Знаки на пергаменті були зроблені синім чорнилом |
№ 11 “Чортове сідало” – це висока скеля біля тюльпанового дерева | № 12 “Єпископів заїзд” – це шинок поблизу острова |
№ 13 “Добре скло” – це марка красивого скляного посуду | № 14 Колекції комах Леграна позаздрив би сам Швемербек |
№ 15 Біля скарбу шукачі пригод знайшли чотири скелети | № 16 У важкій залізній скрині було коштовностей на мільйон доларів |
2) “Побудуй ланцюжок”.
Виправте помилки в існуючому ланцюжку (поміняйте картки місцями), дайте пояснення.
Правильно: жук – пергамент – вогонь – череп – кіт – тепла вода – сковорідка – криптограма.
4. Робота над назвою твору
Слово вчителя
– Як ви гадаєте, чому повість має таку назву? (З жука все починається, він постійно у центрі уваги, ним захоплюються або ненавидять.)
– Знайдіть опис цієї комахи у творі, зачитайте.
“Жук був дійсно розкішний. У науковій цінності знахідки Леграна не могло бути сумнівів – натуралісти того часу ще не знали таких жуків. На спині виднілися з одного боку дві цяточки, і нижче з іншого боку ще одна.
Надкрилля були дивовижно твердими і справді блищали, як поліроване золото. Важкість жука теж була зовсім незвичайною”.
– Відкривши примітки у книзі Е. По, я дізналась, що автор вигадав свого жука, поєднавши ознаки 2-х видів жуків, поширених на території США. Знову таємниця: яких саме жуків поєднав письменник, як вони називаються? Гадаю, що всім буде цікаво дізнатися про це докладніше. А своє розслідування таємниці золотого жука нам пропонує вчитель біології (або учень-біолог).
Виступ біолога (з демонстрацією фотографії золотого жука)
Опис золотого жука Е. По відповідає реальності. Нереальною є тільки його велика вага. Скоріше за все прототипом золотого жука був один з американських видів Plusiotis (Scarabaeidae). Золотистий хрущ з цього роду і справді здається відлитим із чистого золота, хоча важить він не більше за інших жуків. У описаного Е. По жука є ще темні плями на надкрилках, відсутні у срібного та золотого виду Plusiotis, тому коментатори зазвичай вважають, що По змішав ознаки двох різних видів.
У Книзі рекордів Гіннеса жуки сімейства Scarabaeidae, які живуть, в основному, у тропіках, визнані найсильнішими тваринами, що існують на світі, у відношенні до своїх розмірів.
Виступ учителя літератури
– Скарабей священний (Scarabaeus Sacer) був у Стародавньому Єгипті предметом культу (в тому, як саме жуки котять кульки гною, вбачали прообраз руху сонця). Існував у Єгипті й культ бога Хепрі – бога вранішнього Сонця, який зображувався у вигляді скарабея або людини з головою скарабея.
Фігурки скарабея, виготовлені з дорогоцінного каміння, служили печатками, амулетами, прикрасами. На великих “скарабеях” робились надписи, малюнки, емблеми. Ці фігурки клали у труни й саркофаги з померлими, іноді розміщали їх у муміях. Такої уваги ніякі інші жуки не привертали.
Скарабей – обов’язковий герой науково-популярних книг, у яких розповідається про жуків. А який іще жук може похвалитися тим, що з присвячених саме йому, а не людям, кадрів, розпочинається відомий художній фільм “Фараон” (1966) режисера Єжи Кавалеровича?
Не обійшли увагою цих комах і письменники. Про різних жуків у своїх творах писали Франц Кафка (“Перетворення”), Віктор Пелєвін (“Життя комах”,) Кліффорд Саймак (“Золоті жуки”), Ганс Крістіан Андерсен (“Гнойовик”), Конан Дойл (“Мисливець за жуками”), Марк Твен (“Пригоди Тома Сойера”).
Висновок. Жук у повісті Е. По вигаданий, хоча й дуже схожий на знаменитого скарабея.
5. Бесіда
– Навіщо письменникові потрібно було вигадувати такого жука? (Щоб ентомолог звернув увагу на його незвичайність. У нього вже була велика колекція комах, тож звичайним жуком він би не зацікавився.)
– Якими словами ви охарактеризували б цього героя? (Ефектний, незвичайний, важкий, золотий, схожий на череп)
– Які б означення ви б виділили як основні? Чому? (Золотий, схожий на череп – найчастіше повторюються)
Ознаки жука вказують на основні символи:
Як пов’язані ці поняття між собою та з повістю “Золотий жук”? Пірати наживали багатство, граючи зі смертю, вбиваючи людей. Легран розгадав загадку пірата й знайшов його багатство.
Саме такий жук найбільше годився для цієї історії.
– Який художній засіб використано у назві твору? Яке значення має слово “золотий” на початку твору і якого значення він набуває з огляду на фінал історії? (Спочатку “золотий” – це колір жука, а в кінці – у переносному значенні – той, що приніс удачу, багатство, скарби; цей художній засіб – метафора.)
– Що дозволило Легранові знайти скарби? (Якості характеру: цілеспрямованість, спостережливість, кмітливість, допитливість, уважність; знання: з хімії, фольклору, англійської мови, географії, історії; вміння: логічно мислити, фантазувати, розгадувати криптограми.)
III. Літературні паралелі
Учитель. Порівняйте повість Е. По “Золотий жук” і роман Р. Л. Стівенсона “Острів скарбів”.
Тема обох творів – пошук скарбів, причому захованих піратами.
І в повісті, і в романі згадується капітан Кідд – знаменитий пірат, який існував насправді й був показово страчений у Лондоні у XVIII ст.
В обох творах дія відбувається на островах, згадується скеля дивної форми, шлях до скарбів вказує череп або скелет, який знаходиться під деревом або на ньому.
Пошуки скарбів у романі Стівенсона відбуваються за допомогою карти, а в повісті Е. По – криптограми. І якщо Джимові і його друзям насамперед потрібні сміливість та кмітливість, то Легранові необхідні аналітичний розум та знання з різних наук. Позитивні герої обох творів дістають справедливу винагороду: вони проявили свої найкращі риси й таланти і тому здобули бажані скарби.
IV. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання.