Справжні людські якості (за творами Бернса)
Роберт Бернс – відомий поет не тільки у себе на Батьківщині, в Шотландії, але і у всьому світі. Рядки з його віршів стали для шотландців гаслами, а багато віршів Бернс задумав як пісні, і тепер їх співають не тільки на його батьківщині.
Поезія Бернса проста, але дуже витончена і повна життєвих сил і веселості, вона близька до народних пісень і балад.
Сина селянина все життя цікавили людська суть, поняття про мораль, багата бідність або навпаки, бідне багатство. Вірш “Чесна бідність” – це одна з відповідей на безліч питань: чому
Вірш “Чесна бідність” написано на мотив народної пісні, тому його серйозний текст поєднується з шотландською веселістю. Завзята легкість ритму служить своєрідним акомпанементом глибокому сенсу вірша.
Берні у вірші закликає не соромитися своїй бідності. Людина, залежна від грошей, багатства, не може бути оцінений як людина розумна. Цей вірш співзвучний із російською примовкою: “Зустрічають за одягом, проводжають за розумом”. Ось найперша і важлива гідність
Настане день, і година проб’є Коли розуму і честі На всій землі черга прийде Стояти на першому місці. Іноді здається, що час, про який Бернс мріяв, ще не наступив. Прагнення людей жити краще – природне, але прагнення жити краще за рахунок тих, що оточують – прикмета нашого часу. Розумні люди сьогодні животіють, а в честі той, хто хитріший, сильніше фізично, у якого міцніше нерви. Сподіватимемося:
Що буде день
Коли довкруги
Всі люди стануть брати!