Самопізнання

Напевно, народна медицина таке ж давня, як і людство. Це первісна людина повинен був робити собі медична допомога, і цілком природно, що він шукав засоби лікування насамперед у світі Рослин. З виникненням землеробства й розвитком тваринництва розширюються пізнання про рослинний і тваринний світ: обробляючи шкіру, наші пращури відкрили для себе грузлі властивості дубової й вербової кори. Первісна емпірична народна медицина розвивалася під впливом практики, а спостереження над природою накопичувалися й передавалися усно наступним поколінням.

Уже в період Київської Русі був сформований прошарок лікарів-волхвів, або ведунов, які широко використовували лікувальні рослини, мінерали, сировину тваринного походження.

Рукописні травники того періоду дійшли до нас, з них ми черпаємо відомості про тодішню медицину. Історія знає імена народних лікарів Київської Русі: Февронія, Дем’ян – Целебник, Агапит – “лікар бездомний”. У джерелах згадується ім’я Єфрема Переяславского, що відкрив в XII сторіччі в Переяславі лікарню, Григорія Премудрого, Іпата Целебника й інших. Паралельно з використанням трав у багатовіковому досвіді практикуються

магічні способи зцілення, про що свідчать рукописні травники, лечебники XVI-XVIII ст. і етнографічні роботи ХІХ-ХХ ст. Вербальну магію в народі використовували як один з необхідних компонентів лікування, дуже часто неї поєднували з раціональними засобами. Досить розповсюдженої була катартичная (очисна) магія, спрямована на висновок хвороби з організму, його очищення. До катартичной досить близька контактна магія, що полягала в безпосередньому контакті носія магічної сили із хворим, якому передавалися позитивні можливості. Проте, саме вербальна магія була самої популярною.

По давніх поданнях, змови втрачають силу, коли щось у них змінюється або забувається. Саме завдяки цьому більша їхня частина дійшла до нас у своїй первісній формі. У багатьох з них фігурують елементи дохристиянських вірувань, багато змов поєднують язичеські й християнські елементи. Ще один засіб лікування народної медицини – вода.

Вона виконувала функцію очищення. Способами використання були купання, обмивання, ходіння по росі, умивання нею. Воду “наговорювали” для змови, “пристріту”, “лікування переляку” і ін. Наш народ нагромадив найбагатші знання щодо народної валеологии. Народна медицина вчить нас жити в гармонії із собою й природою, раціонально користуватися природними ліками


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Самопізнання