Розвиток зв’язного мовлення. О. де Бальзак. Повість “Гобсек”. Зіставлення образів Фанні Мальво і Анастазі де Ресто
СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА 10 КЛАС РІВЕНЬ СТАНДАРТУ АВТОРСЬКІ УРОКИ
ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ
УРОК № 8
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. О. де Бальзак. Повість “Гобсек”. Зіставлення образів Фанні Мальво і Анастазі де Ресто
Мета: поглиблювати вміння аналізувати літературний твір, виділяти структурні елементи повісті, особливості стилю письменника; розвивати навички порівняльної характеристики героїв, роботи з текстом, зв’язне мовлення, логічне мислення; сприяти вихованню моральних якостей учнів.
Обладнання: підручник;
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФІВ УРОКУ
ІІ. ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НОВИХ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Вступне слово вчителя.
У повісті є декілька жіночих образів досить різних за своїм походженням, поведінкою, характером, стосунками з іншими героями твору. Це віконтеса де Гранльє, Анастазі де Ресто і Фанні Мальво. Як уже зазначалося, віконтеса – гордовита аристократка, для якої важливу роль відіграє матеріальний стан людини, її приналежність до вищого світу. Та разом з тим
Увазі читача пропонуються долі інших героїнь: графині Анастазі де Ресто і Фанні Мальво, оскільки їхнє життя пов’язане з образом головного героя Гобсека.
2. Переказ тексту.
– Розкажіть, що вам відомо про цих героїнь.
3. Бесіда.
– Коли вперше на сторінках повісті з’являється ім’я графині де Ресто? (Коли описується салон віконтеси де Гранльє.)
– Чому про неї згадує Гобсек? (Бо вона видала йому вексель, який приніс до лихваря Максим де Трай.)
– Що було відомо лихвареві про цю жінку? (Вона “одна з найвродливіших паризьких жінок, дружина багатого землевласника, графа”.)
– Чому Гобсека зацікавив цей вексель? (Як відомо, Гобсек розважався, спостерігаючи за людьми. Він захотів дізнатися про таємницю цього векселя. “Що тут приховується: дурість, необачність, кохання чи жалість?”)
– Де жила графиня? (На вулиці Ельдер.)
– Чи правильним був розрахунок Гобсека щодо поведінки графині? Як йому вдалося здійснити свій намір? (Розрахунок був правильним. Гобсек – непоганий психолог.)
– Як Гобсек довідався, що графині нічим платити? (Із солоденького голосу покоївки.)
– Чому лихвар приходив до графині двічі? (Йому хотілося побачити цю красиву жінку, відчути владу над нею.)
– Знайдіть опис портрета графині. (Уривок від слів “Яку ж прекрасну жінку.” до слів “… моє серце так не билось”.)
– Знайдіть опис інтер’єру кімнати графині. З якою метою автор вводить його в розповідь про героїню? (Автор змальовує розкішну обстановку спальні аристократки. З опису можна судити про деякі звички графині, риси її характеру.)
– Якою побачив кімнату графині Гобсек? (“У всьому була краса, позбавлена гармонії, розкіш і безладдя. А злидні, що під усім цим причаїлися, вже підводили голову і давали відчути свої гострі зуби їй або її коханцеві”.)
– На вашу думку, як Гобсек ставився до цієї жінки? (Гобсека зачарувала її і краса, але поваги до неї з його боку не відчувається. “Ця жінка – демон”,- сказав він графові. Хоча Гобсек і врятував її перед чоловіком. Лихвар просто прагнув поставити цю красуню в залежність від себе. Адже він добре знав людей.)
4. Проблемна ситуація.
– Поміркуйте, чи правий був Дервіль, коли сказав таку фразу: “.я не оплакував долі цієї нещасної істоти, такої чарівної в очах світу і такої жахливої, хто читав у її серці”? Що він мав на увазі? (Графиня дійсно була жахливою істотою: вона покинула батька, коли той віддав свій спадок іншим донькам, зраджувала чоловікові з красивим, але бездушним альфонсом Максимом де Траєм, врешті-решт розорила своїх дітей.)
5. Переказ із творчим завданням.
– Розкажіть, як поводила себе графиня під час хвороби свого чоловіка.
– Як можна назвати її вчинок? (Ганебний і аморальний. Найстрашніше, що мати використовувала довіру своєї дитини.)
– Яке порівняння застосовує автор для змалювання графині? (“Віддана про людське око дружина, вона чатувала на смерть і багатство, як та польова комаха, що, сидячи на дні виритої на зразок спіралі нірки в піску, чигає на свою неминучу здобич, прислухаючись до падіння кожної піщинки”.)
– Дайте власну оцінку тому, що сталося.
6. Робота з текстом. Виразне читання із творчим завданням.
– Зачитайте опис кімнати померлого графа.
– Подумайте, яку роль цей інтер’єр відіграє в розкритті характеру графині. (Вона наскрізь цинічна особа. І її поведінка в кімнаті небіжчика підтверджує це.)
7. Проблемні ситуації.
– На вашу думку, чи заслуговує графиня такого ставлення до себе, яким воно було з боку Гобсека, вищого світу? (Так. Адже графиня порушила не тільки девіз роду (“надійність”), а й елементарні правила. Вона дійсно була поганою донькою, матір’ю, дружиною.)
– Як ви думаєте, чи зрозуміла графиня свої помилки? (Можливо. В усякому разі вона намагалася спокутувати свою провину перед дітьми: після смерті чоловіка, живучи у злиднях, графиня присвятила себе дітям, дала їм чудове виховання й освіту.)
8. Бесіда.
– Як читач дізнається про Фанні Мальво? (Про Фанні вперше згадує Гобсек, оскільки від неї принесли вексель. Причому це сталося в той самий день, коли принесли вексель графині та й сума була однаковою (тисяча франків). Приніс його купець, який торгує тканинами і майже розорився.)
– Де жила Фанні? (На вулиці Монмартр.)
– Подумайте, з якою метою автор конкретно вказує, де мешкають його героїні. (Це теж необхідна деталь для характеристики героїнь. Як відомо, Монмартр розташовувався у північній частині Парижа. В минулому він був маленьким селищем. Лише в XIX столітті його включили до меж міста. Тут оселялася незаможня богема. Отже Фанні живе у бідному районі. Цей факт ще раз підкреслює те, що вона проста дівчина.)
– Яким був будиночок, де жила Фанні? (Непоказний на вигляд. Уривок від слів “Приходжу на вулицю Монмартр…” до слів “… темні, заяложені, потріскані”.)
– Який вчинок Фанні вразив лихваря? (Йдучи з дому, вона залишила гроші воротарці.)
9. Робота з текстом.
– Якою уявляв Гобсек Фанні та якою вона виявилася насправді? (Уривки від слів “Я уявляв її собі гарненькою вертихвісткою”. Від слів “Фанні, молода дівчина…” до слів “…м’яко освітлювали її миле личко”.)
– Знайдіть опис квартири, де жила Фанні Мальво. (Уривок від слів “Коли я опинився…” до слів “Я не помітив ні порошинки на меблях у першій кімнаті, де мене прийняла господиня…”)
10. Бесіда.
– Яке враження справила на Гобсека ця дівчина? (Вона йому сподобалася. Окрім того, лихваря вразила чистота в її кімнаті.)
– Чим займалася Фанні? (Вона шила білизну.)
– Якими були психологічні спостереження Гобсека щодо цієї дівчини? (Він побачив, що Фанні бідна, тому й змушена працювати день і ніч. Вона походила з чесної фермерської родини. Про її селянські корені свідчили веснянки. Дівчина була віруючою: над її ліжком висіло дерев’яне розп’яття.)
– Чим підкорила Фанні старого лихваря? (Виявляється, що Гобсек здатен симпатизувати людям. “Від неї віяло доброчесністю. Я ніби опинився в атмосфері щирості і душевної чистоти, і мені навіть стало легше дихати. Я був майже зворушений”.)
– Що йому хотілося зробити для неї? (“Мені хотілося запропонувати їй гроші в позичку всього під дванадцять процентів, щоб допомогти їй придбати якесь прибуткове діло”.)
– Що зупинило благородні наміри Гобсека? (Думки про те, що у дівчини може бути якийсь молодий кузен, що примусить її підписати векселі й оббере бідну дівчину.)
11. Проблемна ситуація.
– З тексту відомо, що Гобсек думав про обох жінок, з якими звела його доля. Кому з них він віддавав перевагу і чому? (“Я думав саме про Фанні Мальво,- з неї вийшла б гарна жіночка, мати сім’ї. Я порівняв її чисте самотнє життя з життям тієї графині, що почала вже підписувати мені векселі, а незабаром скотиться в безодню пороків на самісіньке дно”.)
– Чи справдилися його провіщування? (Так. Фанні стала дружиною Дервіля, а графиня розорилася.)
12. Творче завдання. Аналіз тексту.
– Прочитайте діалог Дервіля з віконтесою:
“- Бідолаха,- зауважила віконтеса,- ви з властивою вам щирістю, либонь, призналися б у цьому й перед більшим товариством.
– Я ладен крикнути про це всьому світові,- відповів адвокат”.
– Подумайте, кого з учасників діалогу можна назвати щасливим? (Звичайно, Дервіля. Він, до речі, найщасливіший з усіх героїв: має власну справу, люблячу дружину, його поважають навіть у вищому товаристві. А віконтеса, незважаючи на всі свої титули й багатство, навряд чи розуміє, що таке кохання.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Робота з таблицею.
– Складіть таблицю – порівняльну характеристику образів Фанні Мальво і Анастазі де Ресто.
Порівняльна характеристика героїнь
Фанні Мальво | Основні характеристики образу | Анастазі де Ресто |
Мабуть, донька фермера | Походження | Можливо, із заможної родини |
Швачка | Соціальне положення | Графиня, аристократка |
Незаміжня на початку твору, а потім – дружина адвоката | Сімейний статус | Заміжня. Дружина багатого землевласника, графа |
Молода дівчина, граціозна голівка, свіже личко, привітний вигляд, каштанове волосся, блакитні, чисті, як кришталь, очі | Портрет | Прекрасна жінка з чорним волоссям, що вибивалося густими кучерями з-під косинки; ніжна шкіра, очі її блищали |
Мила, ніжна, наївна, щира, охайна, віруюча, працелюбна, мрійлива | Риси вдачі | Жадібна до грошей, цинічна, хитра, непорядна |
Стала гарною дружиною | Справи життя | Розорила своїх дітей. Хоча потім спокутувала цей гріх: присвятила себе дітям, дала їм чудове виховання й освіту |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до уроку позакласного читання за романом Ш. Бронте “Джейн Ейр”.
Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про життя і творчість письменниці.