“Порівняння висловів Черчилля та Чемберлена щодо миру та війни на Мюнхенській конференції”

Багато політиків сучасності та минулого вживали досить цікаві і важливі висловлювання щодо подій як в своїх країнах, так і в світі в цілому. Останнім часом ми дуже часто чуємо цитування Вінстона Черчилля, який, перебуваючи на Мюнхенській конференції в 1938 році, сказав, що у виборі між ганьбою і війною була обрана ганьба, що призвело до отримання і ганьби, і війни. Тобто, він мав на увазі, що вибір ганьби так і не зміг запобігти війні. Тоді ж Чемберлен сказав, що він приніс мир їх часу. Цікаво порівняти два вислови, щоб зрозуміти їх глибинні сенс, а

також провести аналогії з сучасністю, адже сьогодні ці дві фрази дуже часто згадуються.

Я можу сказати, що тоді, у 1938 році, Черчилль був цілком правий, адже війни так і не вдалося уникнути. Чемберлен, насправді, ні в чому не вберіг власну країну від війни, це виявилося неможливим, адже війна все-таки почалася. Однак, я вважаю, що порівняння потрібно робити не з точки зору конкретних обставин минулого і історії, але з точки зору сучасності. Якщо спроектувати всі ці події на нинішній час, то що тоді краще: мир і ганьба чи війна? Чи у всіх випадках так звана ганьба веде до війни?

На це питання відповісти набагато

складніше. Слід відповісти, що історичні події бували різні. Можна згадати, наприклад, тих, хто програвав у війнах. Зокрема, Німеччину чи Японію. За історичними мірками пройшло не так багато часу, але сьогодні ні німці, ні японці не ведуть себе як переможені. Ці країни цілком впевнено почувають себе на міжнародній арені, здійснюють владу, впливають на інші держави. Хоча, здавалося б, вони програли у війні, а це ще більша ганьба, ніж просто не вступити у війну. Прикладів можна наводити безліч. Кожен окремий випадок слід розглядати тільки індивідуально і ніяк інакше. Наприклад, якщо війна буде явно програна у силу того, що одна сторона набагато слабкіше іншої, чи слід у такому випадку починати такі військові дії? Я думаю, що немає, не слід. Це призведе лише до великих жертв, втрат, в результаті все одно прийде поразку. Так, можливо, залишиться якесь почуття національної гордості, але навряд чи воно буде таким уже корисним, коли післявоєнна країна зруйнована, а безліч людей втратили своїх близьких через військові дії.

Є випадки, коли війни не уникнути. Але часто буває і так, що набагато краще відмовитися від застосування сили та знайти компромісні варіанти вирішення конфліктів. Я переконаний, що мирний вихід існує завжди, а тому треба прагнути його до останнього, щоб не допустити війни.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

“Порівняння висловів Черчилля та Чемберлена щодо миру та війни на Мюнхенській конференції”