ПОЕТИЧНІ КАРТИНИ ЗИМИ. АНАТОЛІЙ КАМІНЧУК “БАБА ВІХОЛА”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 89. ПОЕТИЧНІ КАРТИНИ ЗИМИ. АНАТОЛІЙ КАМІНЧУК “БАБА ВІХОЛА”
Мета: ознайомити учнів з творчістю Анатолія Камінчука; продовжити формування навичок свідомого, виразного читання віршованих творів; розвивати образне мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”
Лисеня та левеня
Їли ласощі щодня.
Кожен
Горщик спорожнів потрошку.
2. Робота над чистомовкою
Ко-ко-ко – не ходіть далеко.
Ки-ки-ки – мийте чисто руки.
Жи-жи-жи – чистомовку кажи.
Же-же-же – хатинку береже.
Ша-ша-ша – смачна каша.
Шу-шу-шу – їм кашу.
Га-га-га – широка дорога.
Жу-жу-жу – дорогу покажу.
3. Мовні загадки
– Чим закінчується і зима, і весна? (Буквою А)
– 3 “б” – нестерпним я буваю,
З “м” – весь одяг поїдаю. (Біль – міль)
– Переставте букви, утворіть нове слово.
Лови – воли;
Волога – голова;
Вінок – вікно.
4.
Диктант – кит, кат, так, нитка, танк, тин…
5. Розчитування за складовою таблицею
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Анатолія Костецького.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш.
БІЛИЙ СЛОН
Мені приснився дивний сон:
Ішов по стежці білий слон.
Біліла стежка і трава,
В слона біліла голова.
І на усенький білий світ
Біліла спина і живіт.
Біліло все від вух до ніг.
То слон, чи сон, чи білий сніг?
– Яку пору року описує поет?
– Чи сподобався вам вірш?
– Автором цього вірша є Анатолій Камінчук. З його життєвим і творчим шляхом ми сьогодні ознайомимося.
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Анатолій Камінчук народився 1939 р. в Києві в сім’ї службовця. Коли почалася війна, його батько Семен Камінчук пішов на фронт, а мати, Марина Федорівна, разом із сином переїхала у село Луб’янку до свого батька Федора Івановича Петренка, який працював механіком на млині. Батькові довелося пройти через концтабір, а в 1943 р. загинув у боях під Житомиром. У сім’ю прийшло повідомлення, що він зник безвісти. Анатолій так і зростав у Луб’янці, що на Бородянщині. Тут він закінчив школу, тут у десятому класі написав перші вірші і видав їх у районній газеті. Анатолій Камінчук видав понад десять збірок віршів для дітей. Окремі вірші поета перекладено російською, молдовською, азербайджанською та польською мовами.
2. Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання учнями спогадів
Анатолія Камінчука (с. 94)
– Яку пору року пригадує поет?
– Що він побачив у прозорому віконечку?
– Яке бажання в нього виникло?
3. Опрацювання вірша А. Камінчука “Баба Віхола”
1) Гра “Бджілки”.
Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
2) Словникова робота.
А) Довідкове бюро.
Пошарпати – обтріпати, пошкодити (про вітер, дощ, негоду і т. ін.).
Б) Читання слів “луною” за вчителем.
Велетенський, налетів, пошарпав, потрусив, розв’язався, міх.
3) Виразне читання вірша учнями.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Як автор показав наближення хуртовини?
– Уявіть й опишіть снігові хмари, які поет називає велетенським міхом баби Віхоли.
4. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте малюнок (с. 94). Кого зобразив художник? А якою уявляєте бабу Віхолу ви?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Що ви дізналися про життєвий і творчий шлях Анатолія Камінчука?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Порівняти вірші про бабу Віхолу Анатолія Камінчука й Ліни Костенко (с. 82).