ПЛАНИ – МАРК ТВЕН, Е. ПОРТЕР, Р. БЕРНС
5 клас
СВІТ ДИТИНСТВА
МАРК ТВЕН, Е. ПОРТЕР, Р. БЕРНС
ПЛАНИ
Своєрідність гумору М. Твена у повісті “Пригоди Тома Сойєра”
1. Поняття про комічне, гумор, іронію, сатиру. (Комічне (грец. komikos – смішний) – відображення дійсності, яке супроводжується сміхом без співчуття, страху і пригнічення. Гумор (лат. humor – волога, рідина) – різновид комічного, відображення смішного в життєвих ситуаціях і людських характерах. Іронія (грец. еіrоnеіа – лукавство, глузування, удавання) – художній троп, який виражає глузливо-критичне
2. Характер сміху в повісті М. Твена. (Письменник використовує гумор та іронію. Розповіді про Тома – гумор. Життя містечка Сент-Пітерсберга, його жителів – іронія.)
3. Особливості використання комічного у творі. (Для зображення дітей автор використовує гумор, для вчинків дорослих – іронію. Це пояснюється тим, що світ дітей чистий і щирий. А зображуючи світ дорослих, письменник намагався викликати
Розповідь про поета (життя і творчість Р. Бернса)
І. Дитячі роки Р. Бернса. (Р. Берне народився 25 січня 1759 р. в сім’ї бідного селянина Вільгельма Бернса. З 13 років ходив за плугом, а в 15 став незмінним помічником батька.)
II. Роки навчання. (Спочатку Роберта Бернса віддали до землемірної школи, а потім відправили на навчання до м. Ервіна. Окрім того, він збирав шотландські легенди, балади, вивчав рідну шотландську мову.)
III. Перші збірки віршів. (Берне рано почав писати вірші. Перша збірка побачила світ 1786 року. Жива, барвиста народна мова, теми віршів сподобалися публіці. Друга збірка теж мала успіх.)
IV. Тяжка праця на фермі. (На виручені гроші Берне купив невеличку ферму, згодом одружився. Поетові довелося багато працювати, щоб утримувати сім’ю.)
V. Байдужість суспільства. (У перервах між працею Берне писав вірші. Але поет, який працював фізично, швидко набрид світському товариству. І про нього просто забули.)
VI. Тяжка хвороба. (Виснажлива праця й нестатки похитнули здоров’я поета. У нього була тяжка форма ревматизму, яку лікарі не вміли лікувати. Берне повільно згасав.)
VII. Пам’ять про поета. (21 липня 1796 р. серце Бернса зупинилося. Йому було лише 37 років. Друзі Бернса зібрали для дружини та п’ятьох дітей значну суму грошей, щоб вони не знали злиднів. І лише багато років потому, коли слава про поета дійшла до столиці, король призначив удові Бернса пенсію. Але вона, вірна пам’яті свого чоловіка, відмовилася від цих грошей.)