Пахтусов – підпоручик корпуса флотських штурманів, дослідник Баренцева й Карського морів і Нової Землі. В 1808 р. надійшов в Архангельське військово-сирітське училище. В 1816 р. переведений у Балтійське штурманське училище в Кронштадті. В 1817 р. плавав із Кронштадта до берегів Франції й назад; в 1818 р. до Кадиса (Іспанія) ; вертаючись на батьківщину на купецькому судні, зазнав катастрофи в берегів Ютландії, провів зиму в Копенгагені, в 1819 р. повернувся в Кронштадт. В 1821-24 гг. Штурманським помічником унтер-офіцерського чина брав участь у гідрографічній
експедиції, що робила опис Баренцева моря від р. Печори до о. Вайгач. В 1826 р. працював у гідрографічній експедиції, що робила опис південного берега Баренцева моря від р. Печори до Канина Носа у входу в Біле море (під начальством И. А. Бережних) . В 1827-31 гг. У чині кондуктора, а потім прапорщика корпуса флотських штурманів брав участь у Біломорській експедиції М. Ф. Рейнеке. В 1832-33 гг., командуючи корбасом “Нова Земля” , робив на приватні засоби опис усього південно-східного берега Нової Землі, від Карських Воріт до Маточкін Кулі. Під час зимівлі вів (уперше на Новій Землі) регулярні метеорологічні спостереження.
Навесні 1833 р. робив більші експедиції для зйомки південного берега острова. В 1834 р., командуючи шхуною “Кротів” , у супроводі корбаса “Козаків” (під командою А. К. Цивольки) перейшов з Архангельська до західного виходу в Маточкін Кулю й зимував там. Навесні 1835 р. зробив зйомку Маточкін Кулі, а влітку, на корбасе “Козаків” , разом з А. К. Циволькой, рушив уздовж західного берега на північ із метою обігнути Нову Землю й пройти в Карське море, але корбас був роздавлений льодами в о. Берха; люди врятувалися й були вивезені випадково, що підійшов промисловцем А. Еременим до Маточкін Кулі. Звідти на іншому корбасе, уже важко хворий, пройшов через протоку й описав східний берег Нової Землі до відкритих їм островів ( про-ва Пахтусова) . Повернувся в жовтні в Архангельськ разом з експедицією, а через місяць умер. В 1886 р. йому поставлений пам’ятник у Кронштадті на засоби, зібрані штурманами.
В. С. Лупач “Росіяни Мореплавці” 1953 р.