Пам’ятки історії та архітектури. Золоті ворота

Багато цікавих історичних пам’яток знаходиться в столиці України Києві. Особливе місце серед них належить Золотим воротам, збудованим у 1037 році за часів правління Ярослава Мудрого.

Майже два століття ця споруда мала не тільки оборонне значення, а була символом політичної незалежності і могутності Київської Русі як держави, і Києва як її столиці.

Свою назву ворота дістали за аналогією до константинопольських Золотих воріт, що також були парадним в’їздом до міста. Це була могутня фортифікаційна споруда. Навіть монголо-татари у

1230 році не подужали взяти її штурмом з допомогою своїх стінобитних машин. Ворота зруйнували тоді, коли було вже захоплено Київ.

Напівзруйновані Золоті ворота аж до середини XVІІІ століття були в’їздом до центральної частини Києва. У 1648 року, після перемоги під Жовтими Водами, через них тріумфально в’їхав до столиці Богдан Хмельницький.

У 1972-1973 роках київські вчені старанно дослідили пам’ятку і вирішили збудувати павільйон-реконструкцію, який не тільки б захищав рештки Золотих воріт, а й відтворював їх імовірний вигляд. Пам’ятка “Золоті ворота” поєднує в собі риси оборонної і культової

архітектури. Надбрамний храм невеликий.

Це чотиристовпна споруда з однією позолоченою банею. Фасади церкви оздоблені орнаментами із цегли. Підлога в ній викладена мозаїкою на зразок давньої підлоги Софії Київської. Щоб правдивіше відтворити первісний вигляд валу, що в давнину прилягав до ворітної вежі, над нею зроблені дерев’яні забрала.

Павільйон-реконструкцію “Золоті ворота” було відкрито до 1500-річчя столиці у травні 1982 року, і зараз він є візитною карткою столиці незалежної України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Пам’ятки історії та архітектури. Золоті ворота