Охарактеризуйте мотиви і образи творів Василя Герасим’юка

Василь Герасим’юк – “не мораліст, моралістичний пафос здебільшого чужий йому, як і всякий інший. Натомість у нього переважає трагічне переживання колізій давньої і недавньої історії, “оприлюднення” потаємних кривд совісті або лиходійств, ПОХОВІ напластуванням узвичаеності”. (Дзюба)

Василь Герасим’юк – “один із небагатьох наших поетів, у віру яких віриш, бо відчуваєш її в тканині мовлення, в ставленні до світу й людини, в не ухилянні від ризикових запитань, баченні людського блюзнірства, але й помі чанні десь на

скелі маленького павучка, що “тче образ Богородиці”…

Василь Герасим’юк – гордий поет. Аристократ української поезії. Його поетична свідомість прагне з гуцульських верхів і дніпровських круч осягнути шкалу Всесвіту”. (/. Дзюба)

Розглянемо прихований зміст поезії “Чоловічий танець”. Вірш написаний верлібром, але увесь твір організовано певним ритмом, що нагадує своєрідний ритм танцю, про який автор згадує у першому рядку: “Ти мусиш танцювати аркан…”.

Образ “аркану”, “зчеплених рук”, “чоловічого кола” пронизує всю поезію. І читач розуміє, що йдеться не

лише про танець, Мова йде про людське життя в цілому, життя чоловіка. І якщо коло символізує буття, то “чоловіче коло” може означати буття цілого людства. У цьому контексті іншого значення набувають слова: “…як тяжко почати і зупинити / цей танець…” Але спробувати варто “хоч раз”, відчути всі випробування життя, “обхопивши руками плечі двох побратимів”. Адже, справді, відчуваючи дружню підтримку, легше “не випасти із цього грішного світу”.

У кінці поезії Василь Герасим’юк вводить образ Христа: і виявляється, що танець аркан – то смерть на хресті між двома розбійниками (а не побратимами), і буття визначається “хрестом за плечима”, який несе Месія до місця своєї страти.

Висновок. Василь Герасим’юк – непростий поет. Вірші його нерідко мають кілька прочитань, глибинні смислові пласти іноді асоціативного характеру, натяки, алюзії, символи. Часто їх легше відчути, ніж зрозуміти. Вірші Герасим’юка – тривожний гімн древньому полонинському духу, культурі та історії.

Опорні слова й поняття: аристократ української поезії, верлібр, смисловий пласт, асоціативність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Охарактеризуйте мотиви і образи творів Василя Герасим’юка